Rezort hospodárstva celkom nenaplnil uznesenie vlády. V prvej várke kúpil iba 2,6 milióna testov

Denná aktualizácia - COVID 19
Denná aktualizácia - COVID 19 Zdroj: TASR/Roman Hanc

Testy dodá firma, ktorá vo výberovom konaní skončila druhá.

Slovensko nakupuje milióny ďalších antigénových testov. Ich obstarávanie bolo zložité a testy neprídu naraz. Víťaz výberového konania z kontraktu odstúpil a štát teda nakupuje od firmy, ktorá skončila druhá.

Dva milióny a 600-tisíc antigénových testov sa zmestí do jedného lietadla. Zmluvu na ich dodanie podpísalo Slovensko v utorok popoludní. Termín dodávky je 7. január 2021. Súčasťou zmluvy je aj predkupné právo na nákup rovnakého množstva testov po tomto dátume.

„Rezort hospodárstva tak má vytvorený priestor na dodávku množstva ďalších testov tak, aby v žiadnom prípade nechýbali. Ministerstvo je pripravené túto opciu využiť, kapacitu prepravy testov v rámci jedného lietadla však nedokáže žiadnym spôsobom ovplyvniť," uvádza v stanovisku ministerstvo hospodárstva.

Ministerstvo hospodárstva tak celkom nenaplnilo uznesenie vlády, podľa ktorého malo do začiatku januára obstarať až štyri milióny antigénových testov. Testy sa stali akýmsi symbolom eskalujúceho sporu predsedu SaS Richarda Sulíka a lídra OĽaNO Igora Matoviča. Premiér svojho ministra vyzval dokonca k vianočnej demisii.

Obstarávanie testov sa komplikovalo do poslednej chvíle. Víťaz určený výberovou komisiou od podpísania zmluvy odstúpil. Bol síce o niečo drahší, ale vedel dodať všetky testy naraz. Ministerstvo preto zmluvu podpísalo až v utorok v poradí s druhou firmou. Tá dodá tie isté testy. Síce lacnejšie, ale na dvakrát.

Je to tá istá firma, ktorá na jeseň dodala 10 miliónov testov aj na plošné testovanie. Slováci stále spotrebujú každý deň desaťtisíce antigénových súprav. Navyše, bez nich nebude možné ani očkovať.

Viac sa dozviete z reportáže Tomáša Veleckého.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ministerstvo hospodárstva

Dôležité udalosti