Viacerí živnostníci zostali zaskočení. Musia vrátiť pomoc od štátu za prvú vlnu pandémie

Pod vianočný stromček dostali výzvu, aby zaplatili stovky či tisíce eur.

Viacerých živnostníkov v decembri šokoval list od úradu práce, že musia vrátiť pomoc od štátu za celú prvú vlnu pandémie. Podľa úradov práce nesplnili podmienky. Živnostníci zas hovoria o ohýbaní zákona a chaose v podmienkach Prvej pomoci.

Pandémia koronavírusu ich obrala o tržby a tak štát ešte na jar požiadali o kompenzácie. No teraz od nich chcú, aby ju celú vrátili späť. Nepríjemný list od úradu práce dostala aj Daniela, ktorá v Prešove podniká ako trénerka, no keď fitká zavreli, prišla o príjem. „Žiadala som za marec a júl spolu 670 eur. Teraz som žiadala opäť v druhej vlne a pri kontrole zistili, že som nemala na pomoc nárok ani vtedy a musím peniaze vrátiť,“ hovorí.

Podobnú poštu dostáva viacero živnostníkov. Problém majú tí, ktorí tento rok či vlani obnovili živnosť a prvý rok neplatia odvody, pretože od Sociálnej poisťovne majú takzvané odvodové prázdniny. Tie síce štát pri vyplácaní pandemickej pomoci povoľuje, no až teraz vyšlo najavo, že iba tým, ktorí s podnikaním začali úplne prvýkrát a nikdy predtým živnosť nemali.

Kamila, ktorá vlani po materskej oprášila podnikanie, takto zistila, že za prvých päť mesiacov pandémie má štátu vrátiť takmer 2 100 eur. „Oznámili mi, že celú sumu mám vrátiť do konca októbra. Ale bola možnosť sa dohodnúť, tak sme sa dohodli na splátkach 12 mesiacov,“ vysvetľuje.

Ústredia práce sme sa pýtali, ako je možné, že na nezrovnalosti prišli až teraz. Tí hovoria, že plnenie kritérií v prvej vlne nekontrolovali a spoľahli sa na čestnosť podnikateľov. Živnostníci ale oponujú, že podmienky doteraz jasné neboli a tak nemohli nič porušiť.

„Podmienka prvého podnikania už bola súčasťou v tých prvých oznámeniach v apríli a máji 2020,“ hovorí Marianna Šebová z Ústredie práce.

Úrady si ale na všetko lepšie posvietili až teraz, keď prehodnocujú druhé kolo kompenzácií v rámci Pomoci plus. Rovnako do oficiálnych dokumentov rezortu práce až s dátumom 1. decembra pribudol hrubo vytlačeným text, že pod začínajúcimi podnikateľmi si predstavujú tých, ktorí sa prvý raz začali sami živiť v roku 2019 alebo 2020.

„Druhé kolo spôsobilo, že sa začalo hlbšie preverovať. Toto je ten moment, kedy sa zistilo, že sú dvojaké zmluvy, len sa ujasňovali pojmy. Toto je chyba aj na strane štátu,“ tvrdí Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska.

Živnostníci majú nájsť stovky eur v situácii, keď je stále väčšina prevádzok zatvorená a nemajú z čoho. Úrady práce im ponúkajú, že za mesiace, ktoré musia vrátiť, si môžu požiadať o kompenzáciu z iného opatrenia, ak tam podmienky splnia.

„V prípade ak klient spĺňa podmienky iného opatrenia úrad mu ponúkne možnosť jednorazovo požiadať o kompenzáciu,“ hovorí Šebová.

„Ani tie kompenzácie nevrátia dôveru podnikateľov v štát že keď potrebovali pomoc, tak ich nepodrazil a ešte aj to málo čo dostali budú musieť vracať,“ uvádza Lukačovičová.

O stanovisko sme požiadali aj ministerstvo práce. To nám do uzávierky odpovedať nestihlo. Podľa hovorkyne situáciu preverujú.

Téme sa venovala Alexandra Danilov.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Podnikatelia

Dôležité udalosti