Milan Lučanský sa vo väzbe pokúsil o samovraždu, jeho stav je kritický

2104_THE_VOICE_CESKO_SLOVENSKO_21_04_P40_Ne_20_30__12.mp4
Zdroj: TASR

Žilinka doobeda vyhlásil, že incident, keď Lučanský skončil v nemocnici, bola nešťastná náhoda.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský si vo väzbe siahol na život, informovalo ministerstvo spravodlivosti.

„Musíme oznámiť veľmi nepríjemnú správu, že dnes podvečer prišlo v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove k mimoriadnej udalosti, pri ktorej sa väzobne stíhaný M. Lučanský pokúsil o samovraždu. Stalo sa tak napriek tomu, že bol pravidelne monitorovaný a bolo mu poskytované aj psychologické poradenstvo. Jeho stav je kritický," informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla s tým, že bližšie bude o incidente informovať v stredu ráno.

Podľa informácií Denníka N ide o mozgovú smrť. „Lučanského srdce ešte v nemocnici bilo, ale hlava už nefungovala," píše portál s tým, že obvinený Lučanský sa mal pokúsiť obesiť sa na teplákovej bunde.

„Môžem vám poskytnúť len informáciu, že mňa nikto oficiálne neinformoval a o skutočnostiach, na ktoré ste sa ma pýtali, som sa dozvedel len z médií," povedal obhajca Lučanského Matúš Beresecký pre TASR.

Situáciu v súvislosti s pokusom o samovraždu policajného exprezidenta preverí generálny prokurátor Maroš Žilinka. Informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. „V súčasnosti je na ceste do Prešova, kde preverí vzniknutú situáciu priamo s príslušnými prokurátormi krajskej a okresnej prokuratúry v Prešove," povedala.

Ešte doobeda mal pritom generálny prokurátor tlačovú konferenciu, na ktorej po nariadenej kontrole skonštatoval, že incident z 10. decembra, po ktorom skončil bývalý policajný prezident v nemocnici, nebol pokusom o samovraždu a išlo iba o nešťastnú nehodu.

Matovič: Ak niekto zlyhal, bude postavený mimo službu

Premiér Igor Matovič na sociálnej sieti uviedol, že ak niekto zlyhal pri pokuse policajného exprezidenta Milana Lučanského o samovraždu, nebude chránený a musí byť postavený mimo službu.

„Robiť z tejto osobnej tragédie politickú tému, o čo sa pokúšajú niektorí opoziční politici, je prejavom absolútnej bezcitnosti voči rodine a prekročením všetkých hraníc politickej komunikácie," doplnil Matovič.

Ďalej uviedol, že pokus o samovraždu bývalého policajného prezidenta je ľudskou tragédiou. „Jeho blízki si zaslúžia náš súcit a od zodpovedných bleskurýchle a poctivé odpovede na všetky otázky," dodal.

ĽUDSKÁ TRAGÉDIA Pokus o samovraždu bývalého policajného prezidenta je ľudská tragédia, ktorej mi je veľmi ľuto. Jeho...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Utorok 29. decembra 2020

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) verí, že sa udalosť okolo pokusu o samovraždu policajného exprezidenta Milana Lučanského dôkladne vyšetrí a objasní. Uviedol to na sociálnej sieti s prosbou, aby sa v tejto súvislosti nerobili predčasné závery.

Nad udalosťou vyjadril znepokojenie. „Uvedomujem si vážnosť situácie a myšlienkami som s rodinou Milana Lučanského a jeho najbližšími," dodal Mikulec.

Ako reagovala vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí), policajný exprezident Milan Lučanský nebol vo väzbe z vôle vlády, ale na základe riadneho rozhodnutia súdu a na návrh vyšetrovateľov.

„Hovorila som o tom s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) a celá situácia bude riadne vyšetrená. Je dôležité, aby verejnosť dostala odpovede na všetky relevantné otázky," dodala. Z tejto udalosti môžu mať podľa nej osoh ľudia, ktorí sa mohli báť Lučanského svedectva.

„Niektorí politici sa však neštítia ťahať do tejto smutnej udalosti politiku a zneužívať takto ľudské nešťastie," poznamenala s tým, že policajný exprezident šiel do väzby na návrh vyšetrovateľov, ktorým od roku 2019 šéfuje jeho nominant.

Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) je potrebné počkať si na oficiálne informácie a prešetrenie celej situácie. „Táto informácia ma ľudsky veľmi mrzí a je mi ľúto, že k niečomu takému vôbec došlo. Zároveň však musíme počkať na oficiálne informácie a prešetrenie celej situácie," povedal. Vyjadril tiež podporu Lučanského rodine a verí, že sa ho podarí zachrániť.

Prezidentka očakáva, že sa prípad vyšetrí

Prezidentka SR Zuzana Čaputová očakáva, že sa prípad policajného exprezidenta Milana Lučanského vyšetrí, informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. „Prezidentke je to úprimne ľúto a súcití s rodinou pána Lučanského. Očakáva, že sa celá vec vyšetrí a objasní," povedal Strižinec.

Za tragédiu môže Matovič, prehlásil Smer

Strana Hlas na sociálnej sieti napísala, že je prípadom šokovaná. Verí, že sa jeho život podarí zachrániť. „Tragický krok generála Lučanského vnímame ako jeden z dôsledkov atmosféry na Slovensku, kde sa preteky v zatýkaní stali predmetom politického boja. Prezumpcia neviny sa úplne stratila, obvinené osoby sú automaticky označované na zločincov a väzba sa namiesto preventívneho stala trestným opatrením. V takejto atmosfére porušovania práva oveľa ťažšie nesú svoj údel obvinení, ktorí sú presvedčení o svojej nevine," uviedol Hlas.

Opozičná strana Smer-SD konštatuje, že plnú zodpovednosť za tragédiu nesie premiér Igor Matovič (OĽaNO). Tvrdí, že spolu s politicky angažovanými dozorovými prokurátormi organizuje zneužívanie trestného práva na boj s opozíciou.

Prípad Lučanského je podľa strany "zavŕšením tragickej etapy slovenských dejín, kde prezumpcia neviny bola považovaná za prežitok a väzobné stíhanie rozšíreným a vládou legitimizovaným nástrojom mučenia".

Polícia obvinila Lučanského v rámci akcie Judáš. Dokopy obvinila osem osôb vo vysokých funkciách Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby a Kriminálneho úradu finančnej správy. Lučanský mal v rokoch 2014 a 2015, keď bol prvým viceprezidentom a aj od mája 2018, kedy sa stal šéfom polície, prijímať úplatky. Súhrne sa mali vyšplhať až na pol milióna eur

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, ml

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Milan Lučanský

Dôležité udalosti