SaS: Je najvyšší čas zatvoriť kostoly a zrušiť vlaky zadarmo pre seniorov

Koláž zo zásahu v Jelenci u Ľudovíta Makóa.
Zdroj: TASR

Matovič vyzval ľudí na ich dodržiavanie, Čaputová podporuje ich sprísnenie.

Prezidentka Zuzana Čaputová je vzhľadom na vážnosť situácie v súvislosti s novým koronavírusom pripravená podporiť vládu v sprísnení opatrení. Informovala o tom aj ministra zdravotníctva. Uviedol to hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. 

Koaličná SaS by rada videla konkrétne opatrenia, ktorých sprísnenie by mohla podporiť. Napríklad je podľa nej najvyšší čas zatvoriť kostoly či zrušiť vlaky zadarmo pre seniorov, ktorých chceme najviac chrániť. Hovorca strany Ondrej Šprlák to uviedol v reakcii na utorkové (29. 12.) stanovisko konzília odborníkov.


Sprísňovanie výnimiek je v tomto momente v rukách odborníkov. Situácia je naozaj vážna, takže pokiaľ k tomu dôjde, hnutie Sme rodina to bude rešpektovať. Predseda parlamentu a hnutia Boris Kollár to uviedol v reakcii na utorkové (29. 12.) stanovisko konzília odborníkov, informovala jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.

Prečítajte si aj: Marek Krajčí navrhne vláde sprísnenie opatrení od 4. januára

OĽANO podporuje všetky kroky smerujúce k potlačeniu pandémie. "Naše hnutie si vždy ctilo stanoviská odborníkov a na rozdiel od iných subjektov sme nikdy populisticky nespochybňovali opodstatnenosť prijímaných opatrení. O ďalšom postupe bude včas informovať ministerstvo zdravotníctva," vyhlásil Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia.

Premiér Igor Matovič vyzýva ľudí, aby dodržiavali nariadenia, ktoré pomôžu znížiť počet nakazených novým koronavírusom. Na sociálnej sieti ďalej uviedol, že v súčasnosti je na Slovensku pozitívny každý 20. človek.

Upozornil, že čísla dramaticky rastú aj napriek prijatému lockdownu. "Netvor nabral príliš na sile a naša obrana je už príliš slabá - len preto, že si mnohí žijú vo svojom sebectve a nedodržujú nič," podotkol šéf vládneho kabinetu.

V prípade nedodržiavania nariadení očakáva ďalšie zhoršenie situácie. "Ísť na Silvestra k známym môže byť preto rozhodnutie smrteľné," zdôraznil. Osobné návštevy rodičov a starých rodičov odporúča nahradiť telefonátom.

Zmenu obmedzení by mal vláde navrhnúť minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý je zodpovedný za riadenie kapacít nemocníc pre pacientov s novým koronavírusom. Uviedla to vicepremiérka a líderka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová v reakcii na utorkové (29. 12.) stanovisko konzília odborníkov.

Doplnila, že sprísnenie opatrení navrhla na utorkovom rokovaní vlády, teda ešte predtým, než konzílium odborníkov zverejnilo svoje varovanie, že o dva týždne sa môžu vyčerpať kapacity tzv. COVID oddelení v nemocniciach.

Súčasný stav v nemocniciach by sa podľa nej nemal spájať so súčasnými opatreniami, teda so zákazom vychádzania s množstvom výnimiek. "Pri priemernej dĺžke inkubačnej lehoty päť dní a priemernom čase do hospitalizácie okolo sedem dní doteraz do nemocníc pribúdali hlavne pacienti, ktorí sa nakazili ešte pred zavedením zákazu vychádzania," zdôraznila.

Ako ďalej uviedla, do nemocníc pribúdajú čoraz viac aj mladší pacienti a každé stretnutie mimo vlastnej domácnosti zvyšuje riziko pre ľudí a ich blízkych. "Uvedomujem si, že zdrojom nákazy sú najmä stretnutia v rodine a v zamestnaní, a na tie štát nemá takmer žiadny dosah," poznamenala s tým, že okrem obmedzení zo strany štátu je rovnako dôležité aj zodpovedné správanie ľudí.

Konzílium odborníkov vo vyjadrení uviedlo, že považuje za nevyhnutné okamžite prijať ďalšie opatrenia, ktoré ešte viac obmedzia mobilitu obyvateľov. Ide najmä o výrazné obmedzenie výnimiek zo zákazu vychádzania.

Upozorňuje, že epidemiologická situácia na Slovensku je mimoriadne vážna a pri súčasnom trende môže byť k 11. januáru v nemocniciach až 4 500 pacientov s ochorením COVID-19, čo ďaleko prevyšuje kapacitu slovenských nemocníc.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti