Reakcie politikov na samovraždu Lučanského: Opozícia chce Kolíkovej demisiu

Koaličné strany stoja na jej strane.

Pokus o samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej ľudskou tragédiou a všetky okolnosti tohto skutku treba rýchlo a do dôsledkov vyšetriť.

„Zároveň však jeho čin nesmie slúžiť politickému nátlaku na ukončenie vyšetrovania káuz, ktoré súvisia s ohýbaním spravodlivosti z minulosti. Žiadny politik neurčuje vinu a nevinu obvinených a nie je ani tým, ktorý by mal hodnotiť dôkaznú situáciu a vyvolávať vášne,“ prezentoval médiám jej stanoviskom hovorca Martin Strižinec.

Hlava štátu hlava štátu považuje za dobré, že vyšetrovatelia aj prokurátori dnes cítia slobodu konať a vyšetrujú aj kauzy, ktoré boli roky zakrývané a prehliadané, pretože to je nevyhnutný krok k obnoveniu dôvery v spravodlivosť.

„O vine a nevine obvinených rozhodne na základe dôkazov súd v spravodlivom procese a s plným rešpektom k právam obvinených osôb,“ dodala.

Robert Kaliňák tvrdí, že sme svedkami tragédie, ktorá nemá v našej histórii obdobu. „Som tu nielen ako dlhoročný minister vnútra, ale aj ako spolupracovník Milana Lučanského. Som rád, že po roku 2006 sme začali spolupracovať. Bol policajt telom aj dušou s odvahou, ktorú nenájdete len tak. Bol jeden z mála, ktorý sa postavil do čele boja proti násilnému organizovanému zločinu," vyhlásil pred novinármi.

Exminister vnútra by veľmi rád by veril, aby bol zdravotný stav Lučanského zvrátiteľný, ale informácie hovoria o opaku. „Ak ho mal niekto záujem umlčať, neboli sme to my. Ak chceli mať informácie, mali si ho chovať ako v bavlnke," dodal.

Kaliňák sa pozastavil aj nad tým, že napriek incidentu dodnes Lučanskému nezrušili väzbu, v ktorej bol podľa neho nezákonne. „Milan Lučanský bol predovšetkým nezákonne obvinený na základe výpovedí kajúcnikov, ktorí si snažia zachrániť svoj zadok," myslí si.

Dodal, že Smer-SD budeme vyžadovať vytvorenie komisie, ktorá prešetrí túto udalosť. Mali by tam byť zástupcovia opozície, koalície alebo rodinní príslušníci.

Koaličná strana SaS je šokovaná tým, čo sa udialo bývalému policajnému prezidentovi . Ocenila, že generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan vyvodil osobnú zodpovednosť. Za správny krok považuje aj zriadenie komisie na prešetrenie celej udalosti.

"Je pochopiteľné, že jeho pokus o samovraždu vyvoláva viacero otázok. Ako extrémne dôležitý svedok mal určite čo povedať aj o vládnutí Smeru-SD," skonštatovala SaS vo vyhásení, ktoré poskytol hovorca Ondrej Šprlák.

Strana verí, že zriadenie komisie, ktoré navrhla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková je správnym krokom, ktorý môže prinavrátiť dôveru v právny štát.

Prečítajte si aj: Po Lučanského pokuse o samovraždu končí šéf ZVJS, Kolíková zriadi špeciálnu komisiu

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) vyslovil ľútosť nad udalosťou, ktorá sa stala v prešovskom ústave na výkon väzby. "To, čo sa stalo gen. Lučanskému je obrovská tragédia.  Aj napriek všetkým výhradám k práci bývalého policajného prezidenta, pána generála Lučanského, aj napriek všetkým podozreniam, ktoré smerovali voči jeho osobe v rámci policajného vyšetrovania, chcem jasne povedať, že k včerajšej tragickej udalosti v Ústave na výkon väzby v Prešove nikdy nemalo prísť. Je mi to ľudsky nesmierne ľúto," napísal na sociálnej sieti.

Ocenil, že šéf ZVJS sa rozhodol skončil vo funkcii, považuje to za správny krok hodný vysokého dôstojníka. Ministerka Mária Kolíková má jeho plnú dôveru. "Poznám ju roky a nepochybujem, že urobí všetko preto, aby bolo všetko riadne vyšetrené a objasnené a verejnosť spoznala pravdu," konštatoval.

Neparlamentná strana Hlas - sociálna demokracia očakáva, že Kolíková rezignuje na svoju funkciu. Vládna koalícia pokračuje v deštrukcii dôvery v právny štát a jej zotrvanie na poste len potvrdí jeho ďaľší morálny rozvrat.

Ako ďalej infomrovala médiá hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková strana je pripravená podporiť zriadenie parlamentnej vyšetrovacej komisie, ktorá za účasti opozície dôkladne vyšetrí okolnosti tragického prípadu Lučanského. Naopak, odstúpenie Ivana považuje za nedostačujúce a vníma to ako snahu prekryť politickú zodpovednosť ministerky za celú sériu okolností, ktoré viedli k tragickej udalosti.

Aj ĽSNS žiada okamžité odstúpenie ministerky pre tento incident. Strana hovorí o zlyhaní zodpovedných osôb rezortu spravodlivosti. Spochybňuje tiež, že išlo o samovraždu. Chce mať preto zástupcu vo vyšetrovacej komisii.

"Nech boli dôvody na jeho uväznenie akékoľvek, je obzvlášť neprijateľné, aby k ,pokusu o samovraždu' došlo práve po zavedení špeciálnych bezpečnostných opatrení v súvislosti s výkonom väzby generála Lučanského," uviedol hovorca strany Ondrej Ďurica.

Verzia o samovražde nie je pre ĽSNS vzhľadom na podozrivé okolnosti uveriteľná. "Zároveň však nechceme vynášať unáhlené závery, a preto žiadame o dôkladné vyšetrenie prípadu a účasť zástupcov ĽS Naše Slovensko v špeciálnej vyšetrovacej komisii," uvádzajú. Len skutočne objektívne vyšetrovanie môže podľa nich preukázať, či k incidentu došlo v dôsledku zlyhania jednotlivcov alebo väzenského systému ako celku. "Zároveň len takéto vyšetrovanie môže očistiť meno príslušníkov ZVJS, z ktorých drvivá väčšina vykonáva svoju prácu absolútne poctivo a v súlade so zákonom," dodali. Vyjadrili tiež súcit Lučanského rodine.

Mimoparlamentná SNS vyzýva ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), aby po pokuse o samovraždu policajného exprezidenta Milana Lučanského vo väzbe okamžite podala demisiu. „Ak sa opakovane stane bývalému prezidentovi Policajného zboru, že za nejasných okolností dôjde k ohrozeniu jeho života, musí odísť šéfka rezortu, či sa jej to páči alebo nie. Súčasne žiadame dôsledné vyšetrenie skutku a vyjadrujeme podporu rodine Milana Lučanského," uviedla hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.

Predsedníčka mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko Irena Bihariová hovorí, že situácia si vyžaduje poctivé objasnenie a vyvodenie zodpovednosti. Ocenila zriadenie vyšetrovacej komisie s cieľom zapojiť dozorujúci medzinárodný článok, prezidentku či verejnú ochrankyňu práv.

Odstúpenie ZVJS zhodnotila Bihariová ako čestné a chvályhodné gesto. „Zvyčajne tento krok prislúcha politikom a političkám v príslušnom rezorte, pretože viac ako o zodpovednosť organizačne nadriadených článkov ide o zodpovednosť politickú. Verím však, že pani ministerka to spravodlivosti oplatí inak," dodala.

Líder mimoparlamentnej Dobrej voľby Tomáš Drucker je presvedčený, že k celému incidentu vôbec nemalo prísť. „Ja sa pýtam, ako je toto vo vyšetrovacej kolúznej väzbe vôbec možné," uviedol na sociálnej sieti. Poukazuje na to, že Lučanského pokus o samovraždu vyvolá mnohé otázky a pochybnosti.

Podľa predsedu mimoparlamentného hnutia KDH Milana Majerského je pokus o samovraždu bývalého policajného prezidenta „vážnym mementom pre akýkoľvek ďalší boj za spravodlivosť na Slovensku". „KDH žiada z tejto situácie bezodkladne vyvodiť zodpovednosť a rozptýliť akékoľvek pochybnosti o tom, či je štát schopný ustrážiť všetky demokratické procesy vrátane prezumpcie neviny a ochrániť každého jedného občana. V hre je základná dôvera občana v štát a jeho právny charakter," uviedol na sociálnej sieti.

Lučanský, ktorý je väzobne stíhaný, sa pokúsil v utorok (29. 12.) o samovraždu, je v kóme. Generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan po udalosti odstupuje zo svojej funkcie. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) tiež oznámila, že zriadi širokú komisiu na prešetrenie prípadu pokusu o samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Potvrdila, že zvažovala aj vyvodenie politickej zodpovednosti.


BRATISLAVA/TASR, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Milan Lučanský

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.