Namiesto veľkého ohňostroja odberné miesto. Aj takto sa mestá pripravujú na Silvestra

V uliciach budú posilnené policajné hliadky a kontroly.

Bujaré silvestrovské oslavy tento rok v uliciach slovenských miest nebudú. Výnimkou nie je ani hlavné mesto. Zrušený je i tradičný ohňostroj nad Dunajom. Ľudia by mali vítať nový rok doma so svojimi rodinami.

Bratislava pripomína dodržiavanie zákazu používania zábavnej pyrotechniky. „Počas silvestrovskej noci budú v centre mesta posilnené hliadky mestskej aj štátnej polície a k prejavom nezodpovedného správania nebudú zhovievavé," uviedla hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová.

Tým, ktorí by sa rozhodli zákaz vychádzania porušiť, hrozí pokuta v známej výške až 1 659 eur. Policajti doteraz prichytili cez 4 500 ľudí, ktorí porušili povinné nosenia rúška. Takmer 2 000 ľudí nedodržalo povinnú karanténu, a 531 prevádzok bolo otvorených v rozpore s epidemiologickými nariadeniami.

Novoročné ohňostroje sa z našich miest síce vytratia, no vo Zvolene sa predsa len jeden pripravuje. Na sociálnej sieti sa objavil plagát s detským ohňostrojom na lúke pri Zvolenskej hrádzi. Plánujú ho niektorí mestskí poslanci.

„Na plagáte nie je napísané, že pozývame. My sme ľuďom iba oznámili, že bude ohňostroj. Nemôžeme pozývať niekoho, kto sa chce pozerať z okna svojho bytu. Čiže je to na nich, v akej vzdialenosti a ako sa prídu pozerať," hovorí poslanec Peter Košík.

Mesto ich vyzvalo, aby ohňostroj zvážili. „Hliadky našej a štátnej polície spravia opatrenia, zabezpečia verejný poriadok na tomto mieste. Prípadné porušenia zákona alebo uznesenia vlády SR, samozrejme, budeme vyhodnocovať," vyjadril sa náčelník mestskej polície Juraj Chabada.

Košičania dostali odberné miesto

Iný bude tento rok aj Silvester v Košiciach. Ulice bez ľudí a mesto bez silvestrovskej zábavy. Namiesto ohňostroja dostali Košičania odberné miesto.

„Prostriedky, ktoré mali byť využité práve na organizáciu silvestrovského programu využilo mesto na zriadenie testovacieho miesta na magistráte počas vianočných sviatkov a na prelome roka," priblížil hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Novinkou však nebude kontrola poriadku v uliciach. Počas Silvestra mesto upozorňuje na zvýšený počet hliadok mestskej polície.

„Mesto bude v spolupráci s mestskou políciou počas silvestrovskej noci v plnom nasadení a policajti budú dohliadať na poriadok v uliciach. Dôrazne odporúčame, aby sa ľudia vyhli zbytočnému používaniu pyrotechniky a predišli tak zbytočným zraneniam," uviedol Fabian.

Pomôžu aj vojaci

Netradičný Silvester musia stráviť inde aj tí, ktorí boli zvyknutí chodievať na námestie v Trnave. Najlepšie vo svojej bubline. Aj tu budú dodržiavanie pravidiel monitorovať policajné hliadky na miestach, kde by sa mohli zhromažďovať ľudia.

„Policajti sú zaradení podľa potreby a vývoja situácie, respektíve aj na základe ďalších priebežne prijatých opatrení Ústredným krízovým štábom SR. Viac policajtov dohliada na verejný poriadok, na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, ďalší kontrolujú dodržiavanie opatrenia nosiť rúška či zákaz otvorenia prevádzok," uvádza k situácii v krajine hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

Vláda na včerajšom online rokovaní odklepla aj pomoc od vojakov. Armáda bude v uliciach v zmiešaných hliadkach spolu s policajtami.

„Pre tento účel je možné vyčleniť do 1 500 profesionálnych vojakov. Ozbrojené sily SR sú v zmysle platného uznesenia vlády pripravené na základe požiadaviek plniť asistenčné úlohy pri zabezpečovaní verejného poriadku, ako aj v súvislosti s opatreniami v boji proti koronavírusu na celom území Slovenska," dodáva hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Pozrite si priloženú reportáž.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Opatrenia

Dôležité udalosti