Lyžiari sa na hory vybrali v húfoch. Buďte na Silvestra doma, prosia odborníci i politici

Domáci frajer roka Pavol Lastovica.
Zdroj: TV Markíza

Hromadné popíjanie by mohlo spôsobiť katastrofu.

Na Silvestra zostaňte doma. Politici prosia ľudí, aby boli zodpovední. Jedna prehýrená noc by mohla položiť naše nemocnice na kolená. Výzvy však prichádzajú päť minút po dvanástej. Mnohých totiž zastihli pri ceste na lyžovačku.

Pár hodín pred začiatkom silvestrovských osláv politici aj hlavný hygienik prosia ľudí, aby na Silvestra zostali doma. Hromadné popíjanie by mohlo spôsobiť katastrofu.

„Vzhľadom na absolútne vyčerpaných zdravotníkov v nemocniciach, OSTAŇTE TAM, KDE STE a zrušte akékoľvek plány na dnešné bujaré oslavy s ľuďmi mimo Vašej domácnosti. Ide doslova o život," napísal premiér Igor Matovič v statuse.

„Nemaskujte zbytočné a rizikové stretnutia pod platné výnimky v prijatých opatreniach. Nehanbite sa druhých požiadať, aby si vo vašej spoločnosti nasadili rúško, alebo, aby si po vstupe do vašej domácnosti opakovane umyli či dezinfikovali ruky. Nepredpokladajte, že je váš nedávno negatívny výsledok z testovania aj naďalej aktuálny," pripomenula hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková.

Prečítajte si tiež:

Ohňostroje zrušili mestá po celom Slovensku. V Bratislave je amatérska pyrotechnika zakázaná už roky.

„Budú posilnené ako každý nový rok policajné hliadky mestskej polície v spolupráci s hliadkami štátnej polície a nebude sa tolerovať žiadne používanie pyrotechniky v meste, ani žiadne bujaré oslavy. Prosím vás, zostaňte doma, buďte disciplinovaní a nechoďte do mesta," upozorňuje primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

V Jasnej sa testovalo aj dnes poobede

V stredisku Jasná mali na mobilnom odberovom mieste dnes ešte aj poobede plné ruky práce s testovaním lyžiarov. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že naše najväčšie lyžiarske stredisko bolo úplne plné, no čísla hovoria jasne.

„Povedal by som, že je to tak jedna pätina z toho, čo bolo pred rokom. No napríklad oproti včerajšku to troška narástlo, asi vďaka snehovým podmienkam, ktoré sa zlepšili," hovorí Igor Rataj, predseda predstavenstva TMR.

Zrejme aj to bolo dôvodom náporu a dopravného kolapsu pri lyžiarskom stredisku Skalka pri Kremnici. Neprejazdnú cestu polícia na čas aj uzavrela, aby sa zachovala bezpečnosť a predišlo sa kolíziám.

V Jasnej boli plné áut len hlavné parkoviská. Mali značky z celého Slovenska, ale i Poľska a Česka. Ľudia si podľa Rataja postupne zvykli na testy a opatrenia, ktoré musia robiť. Silvestrovská obsadenosť hotelov je tento rok oproti minulému roku o polovicu nižšia.

Všetci hoteloví hostia musia tiež mať negatívne testy. Do tanca bolo niektorým už poobede pri bufetoch. No príchod nového roka oslávia len na svojich izbách. Reštaurácie, bary, nočné kluby aj spoločné priestory hotelov budú uzatvorené.

„Jediné čo zostáva sa podáva silvestrovská večera, ktorá sa podáva priamo na izbu klientom. Novoročný prípitok budú mať klienti v svojom súkromí," približuje riaditeľ TMR hotelov v Jasnej Marián Polák.

Kontrola prípadného zhromažďovania sa a oslavovania vonku zostáva v rukách polície. „Veľmi ťažko povedať, ako to dopadne. My neorganizujeme nič, s lyžovačkou končíme o deviatej," dodal Rataj.

Bez osláv aj na východe

Bez ohňostrojov i akýchkoľvek iných silvestrovských programov sú aj mestá na severovýchode Slovenska. Príkladom je Svidník, ale aj historický Bardejov. „Nechceme ľudí zhromažďovať, nechceme ísť proti nariadeniam a nechceme byť príčinou, nedaj Boh, nejakých budúcoročných infikovaní, nakazení a podobne," hovorí hovorca Bardejova Štefan Hij.

Už aj počas dňa bolo na historickom Radničnom námestí veľmi málo ľudí. Aj tí, ktorí do ulíc vyšli, tak maximálne na krátku prechádzku. Jasne vedeli, ako silvestrovskú noc strávia - doma v úzkom kruhu rodiny.

Napriek neorganizovaniu silvestrovsko-novoročných osláv bardejovská samospráva vyzýva ľudí k zodpovednosti a disciplíne. Prípadné nedodržiavanie opatrení budú mať pod drobnohľadom.

„Verejný poriadok bude zabezpečený prostredníctvom našej mestskej polície, bude vytvorených sedem motohliadok, v tesnej súčinnosti so štátnou políciou," dodal Hij.

Celú krajinu vyzvala na zodpovednosť a pokoru aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Buďme prosím obozretní a zdržanliví, jedna prehýrená noc nestojí za vyčerpanie zdravotníkov pri nových pacientoch s covidom a nestojí ani za ohrozenie zdravia nás a našich blízkych."

Viac sa o Silvestri na Slovensku dozviete z reportáže.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Slovensko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.