Prvý stupeň by mohol nastúpiť do škôl od 18. januára. Starší žiaci až po hromadnom testovaní

Mladí herci z Oteckov na nakrúcaní vianočnej pesničky
Zdroj: TASR

Testovanie by mohlo prísť posledný januárový víkend.

Minister školstva Branislav Gröhling chce otvoriť školy už v pondelok 11. januára. Inicioval dokonca aj zasadnutie konzília epidemiológov, aby tento návrh posúdili. Vyjadriť sa k nemu ešte musí aj hlavný hygienik a minister zdravotníctva.

Gröhling zároveň uviedol, že komunikoval so samosprávami, ktoré sú pripravené na testovanie antigénovými testami. Potvrdil to predseda Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Hovorí ale, že dátum 11. január je v súvislosti s otváraním škôl nereálny. Väčšina primátorov sa zhodla, že návrat študentov by mal nastať 18. januára a mal by byť postupný. Ako prví by sa mali do lavíc vrátiť žiaci prvého stupňa. Realisticky to vraj vidí aj minister Gröhling.

Víkend pred skončením lockdownu, teda 22. až 23. januára by mali byť pretestovaní žiaci druhého stupňa základných škôl, aj ich rodičia a učitelia. Po testovaní by sa všetci s negatívnym výsledkom mohli vrátiť do bežného vyučovacieho procesu. Testovať by mohli aj rodičov žiakov prvého stupňa.

„Zhodli sme sa na tom, že je dobré testovať, mestá sú na to pripravené a stúpa aj záujem rodičov hlavne preto, aby sa ich deti vrátili do škôl," povedal Rybníček.

Prečítajte si aj: Žiaci sa po vianočných prázdninách do lavíc nevrátia, podľa ministra je to rizikové

Epidemiologická situácia sa podľa neho v januári nezlepší natoľko, aby mohli žiaci chodiť do škôl bez testovania. Antigénové testy sú podľa Rybníčka ideálne na testovanie komunít.

Rybníček je presvedčený, že záujem rodičov bude vysoký a otestovať sa dá až 70 percent rodičov a ich detí. Vtedy sa bude dať vyučovanie spustiť naplno. Ak niekto testovanie odmietne, riaditeľ a zriaďovateľ školy rozhodnú, či je možné neotestovaným žiakom sprostredkovať dištančné vzdelávanie.

Materské školy môžu byť otvorené. Rozhoduje o tom zriaďovateľ. Rezort školstva ale odporúča zriaďovateľom, aby zvážili možnosť prevádzky škôlky len pre deti zákonných zástupcov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a pre deti zákonných zástupcov, ktorým vyplýva z povahy práce, že nemôžu vykonávať prácu z domu a musia dochádzať do zamestnania v štandardnom mieste výkonu práce.


BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti