Stačilo málo a horiace balóny šťastia v bojnickej ZOO mohli spôsobiť katastrofu

2.jpg
Zdroj: TV Markíza

Našťastie nepadli na pavilón, kde boli ustajnené antilopy.

Vnímame ich ako symbol šťastia. Horiace lampióny, ktoré mnohí púšťajú smerom k oblohe, môžu za určitých okolností spôsobiť aj nešťastie. Naposledy dva padli do zoologickej záhrady v Bojniciach.

Ošetrovatelia v ZOO vedia, o čom hovoria. Lampión šťastia našli po novoročných oslavách. „Do dvoch výbehov v ZOO v Bojniciach počas silvestrovskej noci padli dva balóny šťastia,“ konštatoval riaditeľ Jaroslav Slašťan.

Let balóna sa skončil len pár metrov od budovy, kde sú ustajnené antilopy. Sú to vzácne druhy a navyše v budove je uskladnené aj krmivo na zimu. V prípade, že by lampión po dopade horel, bola by to katastrofa.

„Prišli by o život zvieratá, ktoré majú nevyčísliteľnú hodnotu nielen pre nás, ale aj spoločenskú hodnotu. Sú to chránené druhy. A po druhé, ak by zhorela budova, tak by sme asi nemali čím kŕmiť,“ zdôraznil riaditeľ ZOO.

Zdroj: Alexander Forstreuter/dpa via AP

Obavy ošetrovateľov sú na mieste. Vlani horela zoologická záhrada v Nemecku, ale zvieratá pred ohňom neušli. Bol to pavilón opíc. Požiar mala na svedomí matka s dvoma dcérami.

Neboli by teda na mieste jasné pravidlá, kde a za akých podmienok sa môžu lampióny púšťať? Hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák vysvetlil, že lampióny šťastia sú mimo režimu zábavnej pyrotechniky, ktorý samosprávy regulujú. „Je to však vec spoločenskej zodpovednosti, teda toho, aby každý, kto používa lampióny šťastia, domýšľal všetky riziká a hrozby, ktoré sú s tým spojené,“ myslí si.

Reportáž spracoval Peter Ziman.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BOJNICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bojnice

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.