Cyklochodník medzi Nitrou a Vrábľami mizne pred očami. Môže za to blato

profimedia-0322619441.jpg
Zdroj: TV Markíza

K takémuto stavu prispeli poľnohospodárske mechanizmy, ktoré tadiaľ prechádzajú, ale najmä dážď.

Ľudia smerujúci na dvoch kolesách z Nitry do Vrábeľ majú problém. Cyklotrasa im po pár kilometroch rýchlo mizne pred očami. Trasa, ktorú denne využívajú športovci i obyvatelia okolitých obcí je plná blata.

Prejsť týmto úsekom je komplikované, pritom ste stále na cyklotrase, nie v lese ani na poľnej ceste. Cyklochodník dobudovali len na jeseň 2019 aj za pomoci peňazí z eurofondov. Po asi 15 mesiacov ale neslúži tak, ako by mala.

Nad nitrianskou mestskou časťou Janíkovce vedie cez pole. K takémuto stavu prispeli poľnohospodárske mechanizmy, ktoré tadiaľ prechádzajú, ale najmä dážď. Podľa cyklistu Michaela neporiadok evidentne steká z role, lebo cyklochodník je v tomto úseku pod jej úrovňou role. Myslí si, že pri stavbe ho zle stavbári navýšili na niektorých miestach.

Zdroj: TV Markíza

Spomínaný úsek chodníka spravuje nitrianska radnica. Tam sme zistili, že ho udržiavajú iba niekoľko mesiacov v roku. „Stále cyklotrasy nie sú skolaudované, no napriek tomu sa mesto o ne stará. Kosíme, pravidelne čistíme, vždy, keď je tam väčšia záplava, tak tam prídu mechanizmy. Hlavne v sezóne to robíme," tvrdí nitriansky primátor Marek Hattas.

O pár kilometrov ďalej sa už o cyklotrasu stará župa, a tá pritom stav vozovky kontroluje pravidelne. „Kraj plnenie zmluvy, ktorá sa týka údržby vybudovaných cyklochodníkov v celkovej dĺžke 11 km kontroluje každý týždeň. Ide o pravidelné kosenie, čistenie, likvidáciu odpadov, opravu značenia a zimnú údržbu," vysvetlila nám hovorkyňa Nitrianskeho VÚC Oľga Prekopová.

Problém s cyklotrasou bol už v minulosti. Ľudia sa sťažovali, že im odrezali prístup k pozemkom a hrozilo, že za obeť pri jej výstavbe padne aj niekoľko desiatok stromov.

Reportáž spracoval Jakub Takáč.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

NITRA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vráble

Dôležité udalosti