Úrady práce budú podnikateľom odobraté stovky aj tisícky eur pomoci zase priznávať späť

Gabika ako speváčka v 2 na 1
Zdroj: TASR

Ako sa vyrovnajú s tými, ktorí už peniaze vrátili, necháva ministerstvo na ne.

Nakoniec je všetko inak. Nedávno sme vás informovali, že mnohí živnostníci majú pre nezrovnalosti vrátiť štátnu pomoc za celú prvú vlnu pandémie. Po tom, čo sme na problém upozornili, ministerstvo práce mení postoj. Úrady práce budú podnikateľom odobraté stovky aj tisícky eur pomoci zase priznávať späť.

Mnoho živnostníkov dostalo pod stromček od úradov práce nepríjemný list. Pri spätnej kontrole sa zistilo, že vraj nesplnili podmienky Prvej pomoci od štátu. A všetky vyplatené kompenzácie za prvú vlnu koronakrízy, teda marec až september 2020, majú vrátiť späť.

Na nezrovnalosti sa prišlo, až keď úrady koncom roka posudzovali nároky podnikateľov v druhej vlne Pomoci plus. Vtedy vyšlo najavo, že pokles tržieb si vraj nemôžu nárokovať tí, ktorí vlani či predvlani obnovili živnosť a majú takzvané odvodové prázdniny od Sociálnej poisťovne.

Tie vraj štát pri pandemickej pomoci povoľuje, no len tým, ktorí s podnikaním začali úplne prvýkrát a v minulosti živnosť nikdy nemali. „Úrady práce už vtedy hovorili, že budú spĺňanie podmienok spätne kontrolovať,“ povedala nám 28. decembra 2020 hovorkyňa ústredia práce Marianna Šebová.

Chyba je však v tom, že koho presne štát považuje za začínajúceho živnostníka, sa vykladalo za pochodu. A rezortu sme sa tiež pýtali, prečo novým podnikateľom odvodové prázdniny uznáva. No tým, ktorí tiež začínajú so živnosťou, akurát odznova po niekoľkoročnej pauze, už nie.

Úrady už prestali vymáhať peniaze

Po týždňovom skúmaní prišiel obrat. Podľa najnovšieho stanoviska ministerstva práce - aj viackrát začínajúci podnikatelia, ktorí prvý rok neplatia sociálne odvody, majú na príspevky nárok. A úradníci ich nemajú pýtať späť.

„Ministerstvo spresňuje definíciu odvodových prázdnin tak, aby sa neposudzovalo, či SZČO podniká prvýkrát, ale či jej vzniklo povinné sociálne poistenie. Úrady práce už pozastavili akékoľvek vymáhanie príspevkov z dôvodu opakovaného podnikania,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu práce Veronika Husárová.

Ako sa úradníci vyrovnajú s tými, ktorí už peniaze vrátili alebo majú splátkové kalendáre, necháva ministerstvo na samotné úrady práce.

To, že živnostníkom napokon peniaze predsa len patria, je pre nich určite dobrá správa. Niektorí z nich sa však pýtajú, ako vôbec fungujú úrady a akú majú právnu istotu, že to, čo platí dnes, nebude zajtra úplne inak.

„Je pre mňa veľmi zarážajúce, že v takýchto dôležitých veciach sa rozhoduje na základe tlaku médií a podnikateľov. Túto právnu istotu musí zabezpečiť štát,“ myslí si poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová.

Podľa Husárovej je potrebné uvedomiť si, že projekt prvej pomoci vznikal veľmi rýchlo. „Postupne ako aplikačná prax ukazuje nedostatky, však pristupujeme k úpravám tak, aby táto pomoc zostala zachovaná čo najširšiemu okruhu žiadateľov,“ dodala.

Faktom je, že zmätky okolo pravidiel vyplácanie štátnej pomoci ešte viac brzdia. Viacerí žiadatelia, ktorých prevádzky sú pre pandémiu zatvorené, ešte nemajú ani dodatky pre druhú vlnu Pomoci plus. A podpory od štátu za október minulého roka sa možno dočkajú až v januári alebo vo februári.

Téme sa venovala reporérka Alexandra Danilov.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálna poisťovňa

Dôležité udalosti