Ako to bude so zálohovaním PET fliaš a plechoviek? Za obe zaplatíme nakoniec rovnakú sumu

Vrátiť sa budú dať na 6 500 miestach na Slovensku.

Vyššia záloha a ešte vyššie ambície. Štát presne o rok spustí zálohovanie plastových fliaš a plechoviek, od ktorého si sľubuje až 90-percentnú návratnosť. Zálohu za obaly nakoniec zjednotili, bude to 15 centov za kus.

O 361 dní spustíme na Slovensku dlho očakávané zálohovania PET fliaš a hliníkových plechoviek. Hoci sa pôvodne hovorilo o tom, že záloha za plechovku bude 10 centov a za fľašku 12, napokon sa to zmenilo, vraj aj preto, aby sa to lepšie počítalo. Za všetky obaly sa tak bude platiť 15 centov.

Ak ich do obchodu nevrátite, vaše peniaze sa použijú na zdokonaľovanie systému. „Správca bude mať transparentný účet, aby sme spoločne kontrolovali, ako je suma spravovaná,“ informoval minister životného prostredia Ján Budaj.

Zdroj: Trong Nguyen/shutterstock.com

Sľubuje, že fľašky a plechovky sa budú dať vrátiť na 6 500 miestach. Tam, kde nebudú automaty, budú aspoň malé skenery, aby vám vedeli vrátiť peniaze na základe toho, že načítajú čiarový kód obalu. Ten bude pre zálohovanie kľúčový.

„Budeme nástojiť, aby tie čiarové kódy boli pevné, ak sa bude povaľovať mesiace v prírode, tak zaňho nedostanete peniaze, v domácnosti by sa poškodiť nemal,“ doplnil šéf envirorezortu.

Vracať sa okrem fľašiek od alkoholu a mlieka budú prakticky všetky obaly rôznych tvarov aj veľkosti. Ministerstvo si aj preto dáva pomerne vysoké ciele a Budaj chce, aby oba druhy obalov do roku 2025 na 90 percent zbierali.

Spustenie zálohovania má prispieť k tomu, aby už fľašky a plechovky nekončili v prírode. Tie, ktoré tam aktuálne sú, sa vám síce neoplatí zbierať, lebo nemajú špeciálny kód, a tak za ne nič nedostanete, ministerstvo však chce začať aj s ich odpratávaním. „Začneme kampaň za vyzbieranie všetkého. Verím, že Slovensko zbavíme spomienky na dobu plastovú,“ dodal Budaj.

Tému spracoval reportér Martin Petro.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PET fľaša

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.