Brexit spôsobil aj to, že za tovar z kráľovstva zaplatíme rôzne poplatky

Niektoré internetové obchody sa už rozhodli, že nebudú doručovať výrobky do alebo z Británie.

Tvrdému brexitu zabránili, no odchod z únie bezbolestný nebude. Tovar, prúdiaci cez La Manche je od Nového roka ťažší o clá a dne. Niektoré internetové obchody sa preto rozhodli, že už viac nebudú doručovať svoje výrobky do Veľkej Británie.

Belgický internetový predajca alkoholu mal v Británii svojich stálych odberateľov. Od začiatku roka však títo weboví štamgasti ostali na suchu. Ostrovanov viac neobslúžia.

Na základe nových brexitových opatrení viac nemôžeme doručovať náš tovar do Spojeného kráľovstva. Hoci Londýn uzavrel s Bruselom obchodnú dohodu, clám a daniam sa tovar nevyhne.

Znovu budeme platiť clo

Od 1. januára sa Spojené kráľovstvo ocitlo mimo jednotného trhu Únie. V praxi to znamená, že musíte precliť každú jednu zásielku, ktorá má hodnotu vyššiu ako 22 eur. Okrem DPH a spotrebnej dane sa platí aj clo. To môže byť síce nulové alebo znížené, vykazuje sa ale pri každej zásielke v hodnote vyššej ako 150 eur. Na ostrove už bez poplatku nenakúpite.

„Upozorňujeme tiež na colné poplatky. Tie sa totiž netýkajú iba cla, ktoré môže byť nulové alebo znížené na základe pobrexitovej dohody, ale súčasťou je aj DPH a prípadne spotrebná daň, ak ide o tovar, ktorý je predmetom tejto dane. Dohoda neupravuje vnútorné dane členských štátov, a preto, ak sa nebude vymeriavať clo, tak DPH prípadne spotrebná daň sa vyberať bude," vysvetlila hovorkyňa hovorkyňa finančného riaditeľstva Martina Rybanská.

Pre Slovenské internetové obchody je Británia vzdialený trh. Pokiaľ však o tamojších zákazníkov nebudú chcieť prísť, riešením môže byť vytvorenie pobočky na Ostrovoch. Zákazníkov tak oslobodia od byrokracie a poplatkov spojených s preclievaním.

„Dotknuté internetové obchody budú môcť na základe svojich konkrétnych biznis modelov pre pokračovanie v predaji do kráľovstva využiť možnosť DPH registrácie v Británii a absorbovať nové poplatky za cenu zníženia vlastnej marže alebo zvýšiť cenu svojich tovarov predávaných do Veľkej Británie, resp. zvážiť možnosť zriadenia vlastnej prevádzky a skladu priamo v Británii, aby sa novým poplatkom vyhli," vysvetlil výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektronický obchod Jozef Dvorský.

Reportáž spracoval Marek Gudiak.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Clo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.