Čo hovoria na diane v Amerike naši politici? Podľa Blahu majú Slováci rovnaký hnev na Matoviča

1201_Zamena_manzeliek_12_01_P30_Ut_20_30__12___VOYO.mp4
Zdroj: Joshua A. Bickel/The Columbus Dispatch via AP

Niektorí upozorňujú, že politika nenávisti plodí nenávisť.

Do sídla amerického Kongresu vo Washingtone v stredu (6.1.) vtrhli podporovatelia Donalda Trumpa, ktorí nesúhlasia s výsledkom novembrových volieb. Protest bol sprevádzaný násilím, pri ktorom zomreli štyria ľudia. Polícia zaistila v Kapitole dve bomby.

Udalosť vyvolala silné reakcie aj na slovenskej politickej scéne. Minister Ivan Korčok hovorí, že súčasnú situáciu vyprovokovali politici, ktorí sa nedokážu zmieriť s prehrou. Opozičný poslanec Ľuboš Blaha kritizuje prezidentku Zuzanu Čaputovú, že sa namiesto smrti Milana Lučanského venuje dianiu v Amerike. Kvôli Matovičovej vláde sa niečo podobné podľa neho môže udiať aj v Bratislave.

Ivan Korčok, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí:

Považujem za mimoriadne dôležité pre celý demokratický svet, aby od tohto momentu až do inaugurácie Joea Bidena za nového prezidenta Spojených štátov amerických, proces politickej zmeny prebehol pokojne a v zmysle Ústavy USA.

To, čo sa včera udialo v americkom Kongrese ukazuje, že aj v demokratickej spoločnosti existuje napätie a nespokojnosť veľkej časti spoločnosti.

V demokracii ale ide práve o to, aby sa s takouto situáciou vysporiadala. Tí, ktorí to majú v rukách, sú politickí lídri. Základným predpokladom však je, aby oni volili slová, ktoré ľudí upokoja, osobitne aj tých, ktorí sa nevedia zmieriť s prehrou ich kandidáta, a spoločnosť ďalej polarizovali.

No a práve o týchto záležitostiach budem hovoriť s americkou veľvyslankyňou v Bratislave.

Michal Šimečka, europoslanec (Progresívne Slovensko)

To, čo sa v týchto hodinách odohráva vo Washingtone, je doslova nočnou morou. Ťažko to nazvať inak ako pokusom o puč. Rozzúrení Trumpovi demonštranti vtrhli do budovy Kongresu. Dostali sa aj do rokovacej sály, kde predtým senátori formálne potvrdzovali volebné víťazstvo Joa Bidena. Kongresmanov evakuujú, viacerí sa skrývajú vo svojich kanceláriách. Viceprezidenta narýchlo odviezla ochranka. Starostka Washingtonu vyhlásila zákaz vychádzania.

Násilie v sídle americkej demokracie je čosi nepredstaviteľné. No v istom zmysle to nie je prekvapujúce. Násilie je logickým vyústením politiky populistov a autokratov ako Trump. Voľby prehral na hlavu a bez akýchkoľvek pochybností, ale nedokázal sa s tým zmieriť. Jeho niekoľkomesačný boj o zvrátenie výsledku nevyšiel. Amerika ubránila svoje demokratické inštitúcie. Trump však medzitým vyhecoval svojich priaznivcov, a dokonca presvedčil viacero senátorov republikánskej strany, aby odmietli formálne potvrdiť výsledok, čo je tradične ceremoniálna vec. Toto je výsledok a varovanie. Politika nenávisti plodí násilie.

Ľuboš Blaha (Smer)

Prezidentka Zuzana Čaputová doteraz nebola schopná odsúdiť, že sa samotky využívajú ako mučiaci nástroj a že policajný hrdina Milan Lučanský bol na Slovensku dohnaný k smrti - ale prakticky okamžite odsúdila útok protestujúcich na americký Kongres. Také má priority ich - pardon - naša prezidentka.

1. Od slovenskej prezidentky by som viac ocenil, keby sa starala o životy ľudí na Slovensku, nie v Amerike. Čo tak radšej odsúdiť, čo sa deje v slovenských väzbách a nie v americkom Kapitole, pani prezidentka?

2. Čo sa týka USA, mňa by len zaujímalo, kedy minister Korčok pošle protestujúcim vo Washingtone 750 tisíc eur - naposledy, keď sa strhli protesty v Bielorusku, tak ich tam okamžite posielal. Ako to, že liberálne médiá netlieskajú tomuto krásnemu ľudovému vzplanutiu? Tejto nádhernej "americkej jari"?

3. Pravda je, že Amerika je rozčesnutá ako v polovici 19. storočia. Polka USA sa cíti podvedená, vylúčená a ponížená. A liberálne médiá sa týmto ľuďom ďalej vysmievajú. Vlastne - tak ako na Slovensku a všade na Západe.

4. Je len otázkou času, kedy sa podobné udalosti odohrajú aj v Európe - kým bude pokračovať liberálna arogancia, kým budú elity osočovať ľudí ako "dezolátov" a "múdrosráčov", kým bude rásť neistota, nerovnosť a nespravodlivosť, tak bude rásť aj odpor.

5. Veľká otázka je, "kdepak soudruzi z juesej udělali chybu"? Po celom svete robia majdany a nakoniec sa im vzbúri vlastný národ. Tá irónia. Ja len, že toto má byť ten veľký vzor? Toto je tá slávna americká "demokracia"? Kim sa v KĽDR ide umlátiť smiechom, keď pozerá CNN.

6. Americká oligarchia je v existenčnej kríze a bude to len horšie. A liberálni novinári doteraz nepochopili, že to nie je o osobe Trumpa, ale o hlbokej nedôvere v celý americký neoliberálny, milionársky a militaristický systém.

7. Táto nedôvera sa šíri všade. Aj na Slovensku. Ľudia vidia, že na čele štátu sú mafiáni a papaláši ako Matovič, Kollár či Remišová. Jeden mafián necháva vyhadzovať sestričky z roboty, lebo mu nedonesú čajík.

8. Iný papaláš kope do rodiny zosnulého hrdinu a zakazuje, aby bola vyvesená čo i len čierna vlajka. Ministerka spravodlivosti nevie vyvodiť zodpovednosť ani za to, že jej vo väzbe zomrel bývalý policajný prezident.

9. Krajinu poslali na pokraj medicínskej katastrofy, Slovensko je na druhom mieste na svete v relatívnom počte úmrtí na Covid a oni nič - ďalej nadávajú na ľudí a vadia sa medzi sebou. To aj v USA, kde strieľajú do ľudí v Kongrese, majú viac politickej kultúry.

10. A ako bonus tu máme šialeného premiéra, ktorý si nechá odsúhlasiť zákaz pohybu z okresu do okresu práve na taký deň, aby ešte sám stihol odbehnúť na dovolenku. A potom ľuďom nadáva do "dezolátov", keď mu to vyčítajú.

11. To, čo sa stalo vo Washingtone, sa môže pokojne stať aj v Bratislave. Nie preto, že by sme tu mali nejakého Trumpa, ale preto, lebo v ľuďoch rastie hnev. Kvôli takým ako Matovič nemôžu veriť v mafiánsky systém, v spolitizovanú justíciu, v sociálnu spravodlivosť - neveria už v nič.

12. Celý neoliberálny model sa ocitá v historickej kríze a dorazí to aj sem. Z Washingtonu zvoní umieračik. Zbohatlíci a mafiáni by mali byť na pozore. Byť Matovičom, už by som z tej svojej nory, do ktorej sa išiel skryť počas sviatkov, radšej ani nevyliezal.

A pani Čaputová, začnite sa už konečne starať o Slovensko, nie o USA. Ďakujeme.

Tomáš Valášek (Za ľudí)

Je to škandál, ale prevrat to nie je a nebude. Násilie neuspeje pokiaľ sa proti legitímnej vláde neotočia silové zložky. Nič takého v USA nehrozí.

Môj tip: protesty vyhoria. To neznamená, že nebudú zlé a možno ešte horšie ako to, čo sledujeme. Ale polícia a Národná garda ich dostanú pod kontrolu.

Ozajstnou obeťou dnešného dňa - ktorý je len vrcholom posledných štyroch rokov - bude Republikánska strana. Ľudia ako Mitt Romney či Susan Collins nepatria do tej istej strany ako Trump. Ak si Republikáni neporadia rýchle s fašistickým krídlom okolo odchádzajúceho prezidenta tak ich strana skončila. Časť si ukradne Trump a časť pôjde vlastnou cestou. 167 rokov histórie hore komínom. Bravó Trump.

Ale vidím v tejto zlobe svetielko niečoho pozitívneho. Do dneška bol Trump úplne jasným kandidátom Republikánov do volieb v r. 2024. Má v rukách aparát strany a kontroluje prítok peňazí. Po dnešku je možné - nehovorím, že pravdepodobné, že sa Republikáni predsa len zmobilizujú a tohto extrémistického votrelca vyhodia. Uvidíme.

Zatiaľ evidujem, že sa od neho čiastočne dištancujú. Ale len v tom zmysle, že odsudzujú násilie a priznávajú porážku vo voľbách, čo je málo, to vidí každý súdny človek. Bude veľmi dôležité, čo urobia zajtra a hlavne deň po inaugurácii Bidena. Podporia vyhodenie Trumpa zo strany? Sú pripravení dištancovať sa od neho ked po neho pride polícia?

Ak áno, je tu nádej pre Republikánov. Ak nie, tak Grand Old Party ako ju poznáme skončila.

Martin Borguľa (Sme rodina):

Toto je výsledok americkej kultúry, ktorá na jednej strane oplocuje námestia demokratických krajín ako napríklad tu v Bratislave. Na druhej strane si nevie ubrániť vlastné inštitúcie. Mňa by zaujímalo, čo si myslia ľudia, ktorí sú upätí na Spojené štáty americké a bezhlavo ich uznávajú ako sú „dostálovci" a Osuský a podobní politici. Ja si myslím, že je to nezdravá spoločnosť a toto je výsledok.

BRATISLAVA/kk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti