Šokujúca štúdia. Znečistené ovzdušie môže spôsobiť potrat aj predčasný pôrod

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock / Tolikoff Photography

K potratom, predčasným pôrodom či úmrtiam novorodencov dochádzalo najmä u starších matiek z vidieckych oblastí.

Najnovšia štúdia vedcov týkajúca sa vplyvu znečisteného ovzdušia na tehotné ženy priniesol doslova šokujúce výsledky. Budúce matky v južnej Ázii, ktoré boli dlhodobo vystavené znečistenému ovzdušiu, čelili oveľa vyššiemu riziku potratu či iných komplikácii, informuje CNN.

Vedci zistili, že za masívny každoročný počet potratov v Indii, Bangladéši a Pakistane môže práve alarmujúca kvalita vzduchu. Podľa výpočtov ide približne o 349 681 potratov ročne. Výsledky štúdie zverejnili v časopise Lancet Planetary Health.

Znečistený vzduch bol už v minulosti spájaný so zvýšeným počtom potratov, predčasnými pôrodmi a nízkou pôrodnou hmotnosťou dojčiat. V tomto prípade však ide o vôbec prvú štúdiu, ktorá kvantifikuje vplyv znečistenia prostredia na potraty v južnej Ázii, čo je jedna z najviac znečistených oblastí na Zemi.

Zdroj: Shutterstock / Saurav022

Vedci považujú toto zistenie za ďalší pádny dôvod na okamžité opatrenia, ku ktorým by mali vlády pristúpiť, ak chcú zabrániť ďalším tragédiám. Uviedol to hlavný autor štúdie, Tao Xue, ktorý je odborným asistentom na Pekingskej univerzite v Číne.

Odborníci vysvetľujú, že vzduch v oblasti obsahuje malé častice ako je prach, špina, sadze, dym zo stavieb, nespevnených ciest, polí a požiarov, chemikálie, ale tiež znečisťujúce látky z elektrární, priemyslu a automobilov. Tie sa následne po vdýchnutí dostávajú hlboko do pľúc a aj do krvi.

Vedci sa zamerali práve na tieto malé častice a zistili, že v rokoch 2000 až 2016 mohlo za až 29 percent potratov práve znečistené ovzdušie. To totiž ďaleko presahovalo súčasný indický štandard kvality ovzdušia 40 mikrogramov na meter kubický vzduchu. Odporúčaný štandard Svetovej zdravotníckej organizácie pre kvalitu ovzdušia je pritom 10 mikrogramov na meter kubický vzduchu.

Zdroj: Shutterstock / EmiliaUngur

K potratom, predčasným pôrodom či úmrtiam novorodencov dochádzalo najmä u starších matiek z vidieckych oblastí a komplikácie spojené so zlým ovzduším boli bežnejšie v oblasti severných nížin v Indii a Pakistane.

Vedci pritom skúmali údaje od roku 1998 do roku 2016 a mieru znečistenia zisťovali pomocou satelitov. Následne vytvorili model, ktorý skúmal, ako vystavenie znečisteniu zvyšovalo riziko potratov, pričom zohľadnili vek matky, teplotu a vlhkosť, sezónne výkyvy a dlhodobé trendy v pôrodníctve.

Štúdia zahŕňala 34 197 tehotných žien a vedci vypočítali, že z celkového počtu potratov sa až 77% vyskytlo v Indii, 12% v Pakistane a 11% v Bangladéši. Autori štúdie si všimli, že horšia kvalita ovzdušia zvyšuje riziká spojené s tehotenstvom najmä u ľudí zo strednej a nízkej ekonomickej a sociálnej vrstvy. Zároveň upozorňujú, že potraty môžu u žien spôsobiť ďalšie psychické, fyzické a ekonomické následky.

INDIA/tvnoviny.sk, lm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti