Chcete, aby vám vydržali vlašské orechy aj niekoľko rokov? Zavarte ich týmto spôsobom

Adrián Ševc
Zdroj: shutterstoc.com/Krasula

Prezradíme vám aj ich pozitívne účinky.

Vlašské orechy sú priam nenahraditeľnou surovinou v domácnosti. V prípade, že netrpíte alergiou, využívať ich viete pri pečení, varení, ale aj ako pochúťku pri televízore, či doplnok k strave.

Zdravotné účinky vlašských orechov

Každý vlašský orech obsahuje veľa zdravých a účinných látok. Ide hlavne o nenasýtené mastné kyseliny, zdravé tuky, v ktorých sú vitamíny B a E, minerály ako horčík, zinok a železo. Zaraďujú sa tiež medzi antioxidanty a pozitívny vplyv majú aj na kardiovaskulárny systém.

Často sa spomína aj ich účinok na fungovanie mozgu a nervovej sústavy. Hlavne deťom pomáhajú pri jeho rozvoji. Taktiež zlepšujú trávenie a ženy poteší aj ich vplyv na vlasy, nechty a pokožku.

Zaváranie orechov

Orechy sú na skladovanie veľmi náchylné. Zvyknú splesnivieť, ožltnúť a taktiež ich napádajú mole. Často sa spomína aj ich uchovanie v chladničke, či v mrazničke, ale úprimne, v týchto priestoroch viac zavadzajú ako prinesú úžitok. Napokon, ani v mrazničke nemôžu byť dlhšie ako rok.

Prečítajte si aj: Iba štyri kešu orechy denne majú priam zázračné účinky na vaše telo. Prečo by ste ich mali konzumovať?

Vlašské orechy preto nabite, očistite a nechajte dobre preschnúť. To môže trvať niekoľko dní aj týždňov. Na zavarenie vyberte iba dobré plody, bez plesne a zápachu. Poháre musia byť vždy dokonalo umyté, vysterilizované a suché s točiacim uzáverom.

Najprv si predstavíme zaváranie v hrnci. Do pohárov nasypeme zdravé plody orechov asi centimeter pod okraj. Bez akéhokoľvek nálevu a vody poháre uzavrieme a naukladáme poháre do hrnca vedľa seba tak, aby sa poháre nedotýkali. Do hrnca nalejeme vodu, približne do polovice pohárov a necháme ju zovrieť. Keď sa voda začne variť, dáme miernejší plameň a stopneme si 10 minút. Potom vytiahnite a utrite poháre a otočte ich dnom smerom nahor.

Orechy sa dajú zavariť aj v mikrovlnnej rúre. Vysušené vlašské orechy dajte do čistých pohárov a otvorené ich poukladajte do rúry. Na najvyššej teplote ich nechajte prehriať dve minúty. Následne ich vytiahnite, zatvorte a taktiež ich ešte teplé otočne vekom dole.

Zdroj: shutterstoc.com/FRNKPHOTO

Ďalšou možnosťou je rúra. Prvotný postup je rovnaký ako v predošlých dvoch prípadoch. Dajte na pekáč starú utierku a rozložte na ňu zatvorené poháre. Následne ich zalejte vodou do výšky štyroch centimetrov. Dajte pekáč do rúry vyhriatej na 250 stupňov Celzia na 8 až 12 minút. Po vytiahnutí ich utrite a otočte.

Čoraz viac moderné je aj zaváranie v umývačke riadu. Postup je rovnaký. Poháre poriadne uzatvorte a dajte do čistej umývačky na najdlhší program.

Po zavarení ich uchovávajte v tmavej, suchej miestnosti s teplotou 5 až 15 stupňov Celzia. Takto vydržia aj štyri roky. Už otvorený pohár však uschovajte v chladničke, radí dama.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.