Kam pôjdu starkí z domu hrôzy v Hronovciach? Dočasne žijú v psychiatrickej nemocnici

19_mindak_dss_tvnoviny.mp4
Zdroj: facebook/Polícia SR - Nitriansky kraj

Mali by im vraj pomôcť samosprávy.

Osud obyvateľov domu hrôzy v Hronovciach je stále neistý. Po tom, čo vyšlo najavo, čo sa tam dialo, vzali majiteľku domu do väzby. Muži a ženy odkázaní na pomoc sú odvtedy v dočasných priestoroch.

Domov, kde žilo desať ľudí, fungoval ako neoficiálny poskytovateľ ošetrovateľskej starostlivosti. V rodinnom dome boli klienti v podnájme. Až domová prehliadka ukázala, že žili v špine, zápachu, bez jedla, v zime a mali kožné choroby. O jedlo neraz prosili ľudí v obci.

Majiteľku domu, ktorá údajne zadržiavala aj ich dôchodky, poslal sudca do väzby. Obyvatelia domu sú odvtedy dočasne v priestoroch Psychiatrickej nemocnice v Hronovciach. Jeden z nich bol pozitívny na koronavírus a ostatní išli do izolácie.

„Práve psychiatrická nemocnica sa v súčinnosti s ministerstvom aktívne podieľa na zabezpečení náhradného bývania a sociálnych služieb pre dotknutých ľudí,“ povedala nám Veronika Pazičová z ministerstva práce.


V dočasných priestoroch psychiatrie však nemôžu ostať. Mali by im vraj pomôcť samosprávy. Obciam a mestám, odkiaľ dôchodcovia pochádzajú, ministerstvo posiela list s výzvou, aby im bezodkladne po ukončení pobytu v nemocnici zabezpečili potrebnú sociálnu starostlivosť. „Keďže zabezpečovanie sociálnych služieb pre občanov je v ich kompetencii v súlade so zákonom o sociálnych službách,“ vysvetlila Pazičová.

Starosta Hronoviec Róbert Csudai hovorí, že by ich mohli umiestniť do nejakého iného domu sociálnych služieb alebo domova dôchodcov. „To už je na príbuzných a riaditeľoch tých zariadení,“ dodal.

Ministerstvo pripravuje nový zákon, ktorý by si mal, okrem iného, posvietiť aj na špekulantov v poskytovaní sociálnej starostlivosti. Mala by umožniť aj kontrolu priestorov, kde je oprávnené podozrenie na poskytovanie nelegálnych sociálnych služieb. Do nájomného domu občianskeho združenia Teplo domova v Hronovciach totiž majiteľka domu dlho nepustila nikoho z hygieny, sociálky, ba ani policajtov.

Prípadu sa venuje reportér Karol Mindák.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

HRONOVCE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme DSS

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.