Žilinka dal preveriť zákonnosť nákupu antigénových testov značky RaPiGen

Hmotné rezervy podľa ich predsedu Rudolfa zodpovedajú za proces nákupu, nie špecifikáciu testov.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka vydal pokyn na preverenie nákupu milióna antigénových testov značky RaPiGen správou štátnych hmotných rezerv za 3,9 milióna eur.

Ako ďalej informovala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová urobil tak „z úradnej povinnosti" na základe vyjadrenia premiéra Igora Matoviča v diskusnej relácii Sobotné dialógy.

Predseda vlády v nej hovoril o „nekvalite nakúpených testov, ktoré nezachytia nikoho, o šmejde, ktorým by netestoval ani psa, oklamaní a hókusoch - pókusoch na 250 -tisícoch otestovaných ľuďoch a o tom, čo bude so škodou 3,9 milióna eur".

"Budem sa pýtať kolegu Richarda Sulíka, čo teraz s tou škodou," povedal sa v Sobotných dialógoch premiér na margo spomínaných testov.

"Ľudom sme dali falošný pocit, že nie sú chorí," vyjadril sa Matovič. Za nedostatok testov, viní Matovič práve ministra hospodárstva Sulíka, chce mu preto zobrať kompetenciu nakupovať testy a presunúť ju na iného člena vlády.

"Musíme tú kompetenciu ministrovi zobrať, lebo ten by testy nakúpil niekedy až v auguste," poznamenal Matovič.

Reakcia na kritiku o nákupe

Pri všetkých antigénových testoch na plošné testovanie zabezpečovala správa štátnych hmotných rezerv proces nákupu, no špecifikáciu testov jej stanovilo ministerstvo zdravotníctva.

V reakcii na opakovane medializované informácie o nižšej kvalite testov od spoločnosti RaPiGen a pochybnostiach o ich obstaraní to uviedol predseda úradu Ján Rudolf. „Úlohou správy štátnych hmotných rezerv je na základe zákona transparentne realizovať proces obstarania, a nie vyhodnocovať odborné kritériá stanovené vyššou autoritou. Treba si uvedomiť, že my sme štátne sklady, nie experti v danej oblasti,“ skonštatoval Rudolf.

Ako vysvetlil postup pri obstarávaní akéhokoľvek materiálu, ktoré hmotné rezervy realizujú, je vždy rovnaký. „Aj pri nákupe antigénových testov od spoločnosti RaPiGen hodnotila kritériá odborná komisia. Pri tomto nákupe bola zložená zo štyroch zástupcov Ministerstva zdravotníctva SR s právom vyhodnocovať ponuky, z dvoch zástupcov Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR s právom vyhodnocovať ponuky, z jedného zástupcu Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv s právom vyhodnocovať ponuky, z dvoch zástupcov SŠHR s právom vyhodnocovať ponuky a po jednom zástupcovi zo SŠHR a ministerstva hospodárstva bez možnosti vyhodnocovať ponuky,“ spresnil.

Komisia vybrala na základe špecifikácie, ktorú stanovilo ministerstvo zdravotníctva, päť testov, ktoré splnili požadované kritériá vrátane testu Biocredit od spoločnosti RaPiGen.

Na základe požiadavky ministerstva zdravotníctva a ministerstva dopravy a výstavby bolo dosiaľ vyskladnených 264 200 kusov testov Biocredit od firmy RaPiGen. SŠHR SR podľa stanoviska nemá žiadnu oficiálnu sťažnosť na nekvalitu týchto testov. Juhokórejský výrobca vo svojom oficiálnom liste deklaruje dodávky týchto testov do 41 krajín sveta. Napriek tomu štátne rezervy deklarujú súčinnosť pri akomkoľvek preverovaní príslušných orgánov.

Stanovisko firmy, ktorá dodala testy RaPiGen

Výrobca antigénových testov značky RaPiGen tvrdí, že sú kvalitné. Odvoláva sa na viaceré klinické štúdie, ktoré hovoria o citlivosti v hodnotách nad 95 percent. Zdôrazňuje však, že testy musia byť vykonané správne. Na tvrdenia výrobcu sa odvolala aj dodávateľská spoločnosť Juhapharm, stanovisko v mene spoločnosti RaPiGen zaslal Michal Juhás.

Výrobca poukázal na to, že posledná klinická štúdia vykonaná v USA potvrdzuje senzitivitu 95,18 percenta a ďalšia z posledných klinických štúdií z Maďarska potvrdzuje senzitivitu 95,45 percenta. "Uvedený vysoký stupeň kvality potvrdzujú aj ďalšie klinické štúdie," uvádza sa v stanovisku.

Výrobca však nevylúčil aj nižšie namerané ukazovatele. Zdôraznil však, že nevyhnutným predpokladom správnosti štúdií je použitie správnych vedeckých postupov a vyhodnocovacích metód, o ktorých sú podľa jeho názoru v prípade publikovaných štúdií z Nemecka alebo Hongkongu závažné pochybnosti.

Výrobca antigénových testov upozorňuje v tomto prípade na závažné pochybnosti o postupe vyhodnocovania ako napríklad nerešpektovanie protokolu a manuálu pre použitie týchto testov. Ďalej uviedol, že v týchto štúdiách bolo posudzovaných iba 45 vzoriek a pri ostatných výrobcoch aj viac ako 110 vzoriek. "Ďalšou pochybnosťou je aj nesprávny postup pri rozmrazovaní vzoriek a následnom vyhodnocovaní antigénovými testami, kde senzitivita takto klesá," doplnila spoločnosť.

Dodal, že antigénové testy RaPiGen Biocredit COVID-19 sa úspešne používajú vo viacerých európskych krajinách na mobilných odberových miestach.

Na problém s týmito testami upozornil TV Markíza matematik Richard Kollár preto, lebo našiel anomáliu v číslach, znížil sa pomer pozitívnych prípadov z celkového objemu antigénového testovaní.

Viac sa dozviete v reportáži Martiny Törökovej, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Maroš žilinka

Dôležité udalosti