Domáce

Čentéš čiastočne vyhral

Generálny prokurátor Jozef Čentéš
Zdroj: TASR

Ústavný súd zobral jeho sťažnosť.

Sťažnosť Jozefa Čentéša podanú ešte 28. decembra 2012, v ktorej namietal porušenie svojho základného práva nevymenovaním za generálneho prokurátora vtedajším prezidentom SR Ivanom Gašparovičom, bude riešiť Ústavný súd SR. Prvý senát ÚS v zložení Ladislav Orosz, Ľudmila Gajdošíková a Marianna Mochnáčová rozhodol o prijatí jeho sťažnosti na ďalšie konanie na dnešnom neverejnom zasadaní.

Dnešné rozhodnutie na vedomie. "Očakávam, že Ústavný súd SR rozhodne o merite veci v primeranej lehote," povedal ďalej pre agentúru SITA Čentéš.

Jozef Čentéš bol 17. júna 2011 v NR SR zvolený za generálneho prokurátora. Hlasovalo za neho 79 z 89 prítomných poslancov. Prezident Ivan Gašparovič odmietol Čentéša vymenovať do funkcie už v júni 2011. Pre námietky zaujatosti nemohol ÚS o veci rozhodnúť. Novozvolený prezident Andrej Kiska stiahol všetky námietky voči sudcom ústavného súdu, ktoré podal jeho predchodca.

Ústavná sťažnosť a jej genéza

Sťažnosť Jozefa Čentéša na ÚS doručili 3. januára 2013. Čentéš ňou namietal porušenie práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok a práva na zachovanie ľudskej dôstojnosti prezidentom Slovenskej republiky. Sťažnosť obsahovala aj návrh na nariadenie dočasného opatrenia, ktoré by malo zabrániť voľbe nového generálneho prokurátora (GP) SR.

Čentéš sa rozhodol podať sťažnosť na ÚS, pretože dôvody odmietnutia jeho vymenovania do funkcie GP, ktoré začiatkom roka 2013 oznámil prezident SR Ivan Gašparovič, podľa jeho názoru nespĺňajú kritériá stanovené v uznesení pléna ÚS z konca októbra 2012.

„Podľa tohto uznesenia prezident môže odmietnuť moje vymenovanie do funkcie generálneho prokurátora iba z takých dôvodov, ktoré sa musia vzťahovať na moju osobu, teda nie na proces voľby. Dôvody musia byť natoľko závažné, že dôvodne spochybňujú moju schopnosť vykonávať funkciu generálneho prokurátora SR. Takéto dôvody nesmú byť svojvoľné," uviedol začiatkom januára 2013 pre TASR Čentéš.

Dňa 9. januára 2013 bola táto sťažnosť na neverejnom zasadnutí pléna Ústavného súdu náhodným výberom pridelená sudcovi spravodajcovi Petrovi Brňákovi, členovi I. senátu, ktorý pracuje v zložení Marianna Mochnáčová, predsedníčka a sudcovia Peter Brňák a Milan Ľalík. Ešte v ten istý deň bola Ústavnému súdu doručená Čentéšova námietka predpojatosti proti dvom sudcom I. senátu Petrovi Brňákovi a Milanovi Ľalíkovi, ktorí mali rozhodovať o predmetnej sťažnosti.

Nasledovala séria námietok zaujatosti zo strany Jozefa Čentéša aj vtedajšieho prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Po skončení jeho funkčného obdobia vyhlásil novozvolený prezident Andrej Kiska, že sťahuje všetky námietky zaujatosti v takzvanej kauze generálny prokurátor. Prvý senát ÚS teda dnes opäť prijal Čentéšovu sťažnosť na nevymenovanie do funkcie generálneho prokurátora na ďalšie konanie.

KOŠICE/TASR, SITA - doplnené

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.