Najvyšší súd potvrdil vinu Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi v kauze zmenky, dostali 19 rokov

Marian Kočner pri vynesení rozsudku NS v kauze zmenky.
Zdroj: TASR

Zo spoločenského hľadiska, výšky trestu a rozsahu škody označil kauzu Šanta ako svoj „životný" prípad

V kauze falšovania tzv. televíznych zmeniek Marian Kočner a Pavol Rusko idú do väzenia. Senát Najvyššieho súdu zamietol odvolanie obžalovaných aj prokurátora a potvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu. Ten oboch odsúdil na 19-ročné tresty odňatia slobody. Marian Kočner dostal aj peňažný trest 10-tisíc eur.

Senát dospel k záveru, že bolo jednoznačne a bez pochybností preukázané, že skutky sa stali, a že ich spáchali práve obžalovaní.

Z dôvodu pandemickej situácie je pojednávanie bez verejnosti, vrátane médií a tak nemôžeme spostredkovať priamo zo súdnej siete jeho priebeh. Na súde boli prítomné len procesné strany.

„Rozhodnutie Najvyššieho súdu je pre nás zadosťučinením po všetkom nami vynaloženom úsilí s vierou, že spravodlivosť zvíťazí. Tento výsledok posilňuje našu dôveru v to, že záujmy „vyvolených“ nebudú ohrozovať podnikanie na Slovensku a že takáto trestná činnosť bude v konečnom dôsledku rozhodovaná nezávislými a nestrannými súdmi,“ reagovala vedúca právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich s tým, že rozhodnutie súdu víta.

 

Obhajca TV Markíza Daniel Lipšic ešte pred rozsudkom zdôraznil, že očakáva potvrdenie viny obvinených. „Dôkazov je veľké množstvo. Svedecké výpovede, znalecké posudky, komunikácia v aplikácii Threema. Nie sú žiadne pochybnosti o vine obžalovaných," poznamenal.

Advokát neprávoplatne odsúdeného Ruska s novinármi pred vyhlásením rozsudku nekomunikoval.

Pôvodne sa malo odvolacie konanie začať 15. decembra, ale Rusko neprišiel na súd a neskôr ho zadržali. Tvrdil, že ho večer pred súdnym pojednávaním pri behu niekto polial kyselinou. Následne skončil vo väzbe.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Najvyšší súd

Dôležité udalosti