Sulík: S nákupom testov RapiGen všetci v komisii písomne súhlasili

Podľa jeho slov za tento nákup nesú zodpovednosť ministerstvo zdravotníctva a premiér.

O nákupe antigénových testov RapiGen vlani v októbri rozhodla komisia, v ktorej podľa stanoviska rezortu hospodárstva, mali väčšinu zástupcovia ministerstva zdravotníctva a Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv v pomere päť ku deviatim.

„Všetci zástupcovia písomne súhlasili s nákupom testov RapiGen. Za tento nákup nesú zodpovednosť ministerstvo zdravotníctva a premiér, ktorý tento nákup osobne riadil," upozorňuje vicepremiér a šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík.

V stanovisku pre média sa konštatuje, že málo kvalitné testy mohli zakúpiť aj pre zle napísané zadanie od ministerstva zdravotníctva.

„Práve z tohto dôvodu pri kúpe testov rezortom hospodárstva trval Richard Sulík na prísnejšom zadaní, vrátane požadovaných validácií. Správne zadanie ministerstvo zdravotníctva napísalo po 17-ich dňoch a na piaty pokus. Dôvod, že zadanie muselo napísať ministerstvo zdravotníctva bol ten, že priamo v uznesení vlády bola takáto podmienka. Len vďaka snahe Richarda Sulíka o presnejšie zadanie na nákup antigénových testov sa teda situácia nezopakovala," vysvetľuje rezort.

K nákupu testov pod gesciou rezortu hospodárstva boli prizvaní aj zástupcovia mimovládnych organizácií Transparency International a Zastavme korupciu, ktorí v postupe rezortu hospodárstva nenašli pochybenia. „Nechávam na posúdenie každého, kto a akou mierou je teda zodpovedný za aktuálnu situáciu na Slovensku," zdôraznil Sulík.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka vydal v pondelok (11. 1.) pokyn na preverenie nákupu týchto testov správou štátnych hmotných rezerv za 3,9 milióna eur. Sulík i rezervy vítajú tento krok z jeho strany.

Výrobca antigénových testov značky RaPiGen tvrdí, že sú kvalitné. Odvoláva sa na viaceré klinické štúdie, ktoré hovoria o citlivosti v hodnotách nad 95 percent. Zdôrazňuje však, že testy musia byť vykonané správne. Na tvrdenia výrobcu sa odvolala aj dodávateľská spoločnosť Juhapharm, ktorá testy dodala.

Premiér Igor Matovič sa o týchto testoch vyjadril, že „by nimi netestoval ani psa" a nepoužijú sa na plošné testovanie v Nitre, ktoré sa uskutočnilo uplynulý víkend.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ŠÚKL

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.