Dobrá správa pre ľudí s alergiou na arašidy. Vedci odhalili, ako sa jej môžu zbaviť

Trosky havarovaného lietadla v Indonézii
Trosky havarovaného lietadla v Indonézii Zdroj: Shutterstock / Albina Gavrilovic

Vedci momentálne svoje zistenie podrobujú klinickým štúdiám.

Zdá sa, že pre ľudí, ktorí sa obľúbeným arašidovým orieškom museli pre alergiu vyhýbať, svitla nádej. S novým zistením, ako sa alergie na arašidy dá zbaviť, prišla skupina vedcov z Imperial College London, informuje o tom Daily Mail.

Podľa nich by sa riziko život ohrozujúcich reakcií po konzumácii arašidov dalo znížiť ich prevarením vo vriacej vode. Varenie arašidov po dobu 20 až 30 minút totiž zbavuje oriešky niektorých bielkovín, ktoré môžu u alergikov vyvolať vážne zdravotné komplikácie. Dôležité je, aby išlo o úpravu prevarením, pretože napríklad pri pražení bielkoviny v orieškoch zostávajú.

Vedci momentálne svoje zistenie podrobujú testom. Uvarené a vychladené oriešky dávajú alergikom v malých množstvách, ktoré postupne zvyšujú. Vedci zistili, že u silných alergikov boli schopní týmto spôsobom v priebehu dvanástich mesiacov zvýšiť dávku na šesť až osem celých arašidov bez toho, aby sa u pacientov prejavili príznaky alergie.

Ide o takzvanú orálnu imunoterapiu, ktorá sa používa na znecitlivenie odpovede imunitného systému na prítomnosť bielkovín v arašidoch. Prvotné výsledky naznačujú, že zabraňuje alergickým reakciám u 60 až 80% pacientov.

Zdroj: Shutterstock.com

Cieľom vedcov nie je primárne dopriať alergikom konzumáciu arašidov, ale zabrániť silným alergickým reakciám ako je napríklad anafylaktický šok, v prípade, že pacient skonzumuje potraviny, v ktorých sa nachádzajú stopy orieškov, nevedomky.

Vedci z Imperial College London tvrdia, že ide o lacnú alternatívu, no zatiaľ neodporúčajú, aby alergici skúšali tento postup doma bez prítomnosti lekára. V roku 2019 testovali svoj objav u malých detí, u ktorých zaznamenali úspech a v klinických štúdiách plánujú pokračovať aj tento rok na väčšej vzorke pacientov. Presnejšie výsledky očakávajú koncom tohto roka.

Vedci z Manitobskej univerzity v Kanade medzičasom študovali účinok materského mlieka na výskyt alergie u detí. Tím pozoroval 2759 dojčiacich mamičiek a ich deti, pričom zistili, že u detí matiek, ktoré počas dojčenia konzumovali arašidy, došlo k výrazne nižšiemu riziku vzniku alergie. Výsledok svojej štúdie uverejnili v časopise Journal of Development Origins of Health and Disease.

LONDÝN/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti