Nové odporúčania pre ľudí prichádzajúcich na Slovensko sa týkajú aj pendlerov

1201_Telerano_12_01_lifestyle_P15_Ut_06_00__.mp4
Zdroj: TASR

Po domácej izolácii nemusíte ísť povinne na PCR test, má to však podmienku.

Ministerstvo zahraničných vecí neodporúča v súčasnej situácii cestovať do zahraničia. Dôvodom je epidemická situácia spôsobená koronavírusom.

V súčasnosti platí uvoľnený hraničný režim pri návrate osôb iba z Austrálie, Číny, Fínska, Islandu, Južnej Kórey, Nórska, Nového Zélandu, Singapuru a Taiwanu.

Karanténne opatrenia

Pri príchode z krajín, ktoré nie sú uvedené v prílohe vyhlášky ÚVZ, sa musí občana povinne po vstupe na územie Slovenska zaregistrovať na  tejto stránke.

Ľudí prichádzajúcich z krajín, ktoré nie sú uvedené v spomínanej vyhláške, musia ísť do dobrovoľnej domácej karantény. A to dovtedy, kým nebudú mať negatívny PCR test na koronavírus, ktorý môžu absolvovať najskôr až piaty deň od začiatku spomínanej karantény.

Ak niekto príde z krajiny EÚ, ktorá je nie je v zozname krajín s uvoľneným hraničným režimom, Lichtenštajnska alebo Švajčiarska, karanténu môže ukončiť na desiaty deň aj bez PCR testu. Jedinou podmienkou je, že v domácej izolácii ste nemali príznaky koronavírusu. Pravidlá domácej izolácie a organizácia testovania na ochorenie COVID-19. Na vyžiadanie môže poskytnúť miestne príslušný regionálny ÚVZ.

Kedy je treba mať PCR a kedy antigénový test?

V prípade návratu z krajín Únie, okrem Fínska, Lichtenštajnska alebo Švajčiarska sa môžete vyhnúť vyššie uvedeným karanténnym a registračným povinnostiam. Musíte sa však preukázať negatívnym výsledkom PCR testu na ochorenie COVID-19, ktoré vám vystavilo laboratórium mimo územia Slovenska.

Pri návrate z Česka alebo Rakúska sa môžete preukázať sa negatívnym antigénovým testom, ktoré vám vydali v laboratóriach spomínaných krajín. Nesme byť však starší ako 72 hodín pred príchodom na Slovensko.

Táto povinnosť sa nevzťahuje na ľudí, ktorí majú na Slovensku trvalý alebo prechodný pobyt a sú občanmi Únie, Islandu, Nórskeho kráľovstva, Lichtenštajnského kniežatstva alebo Švajčiarskej konfederácie a za posledné tri mesiace pred vstupom na naše územie prekonali ochorenie COVID-19. Musia mať však o tom doklad.

Pendleri a školáci

Ministerstvo zároveň upozorňuje, že pre osoby staršie ako 10 rokov pravidelne prekračujúce hranice z dôvodu dochádzania do zamestnania (tzv. pendleri) pri návrate z Česka, Poľska, Maďarska a Rakúska platí v rámci rozsahu výnimiek nutnosť preukázania sa pri vstupe na Slovensko potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 14 dní alebo negatívnym výsledkom PCR testom nie starším ako dva týždne.

Zdroj: TASR

Rezort diplomacie odporúča všetkým občanom nachádzajúcim sa v zahraničí, aby využili možnosť dobrovoľnej registrácie na webovej stránke ministerstva alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka, dostupná pre Android alebo iOS.

V prípade núdze sa môžu občania obrátiť na zastupiteľský úrad akreditovaný pre konkrétny štát, v ktorom sa občan nachádza, alebo zatelefonovať na infolinku ministerstvo zahraničných vecí - 02/5978 5978.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti