Vďaka výrobe áut v novembri prvýkrát po mesiacoch zaznamenali rast priemyslu

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Naopak, najväčší prepad za štyri roky v informáciách a komunikácií.

Tržby v priemysle po sedemnástich mesiacoch poklesu zaznamenali v novembri 2020 prvýkrát medziročný rast, a to o 3,7 %. V stavebníctve sa medziročné zaostávanie tržieb zmiernilo. Informoval o tom štatistický úrad.

V informáciách a komunikácii sa tržby znížili dvojciferne, pokles bol najväčší za posledné štyri roky. Medziročne nižšie tržby do 5 % evidovali v doprave a skladovaní, aj vo vybraných trhových službách

Podľa štatistiky zo ŠÚ priemysel ovplyvnili vyššie tržby najmä vo výrobe dopravných prostriedkov o 10,5 %, ale aj vo výrobe kovov o 5,7 %, ktoré sa medziročne zvýšili prvýkrát od marca 2019.

Tržby v stavebníctve boli naďalej v medziročnom poklese o viac ako 10 %, ale novembrový prepad bol najnižší za posledných osem mesiacov.

Z ostatných činností si výrazne pohoršili tržby v sektore IaK, pretože tržby v počítačovom programovaní a v informačných službách klesli najviac od roku 2016.

Spomalilo sa tempo rastu tržieb v herniach a stávkových kanceláriách, darilo sa aj činnostiam v oblasti nehnuteľností.

Aj v novembri pretrvával najväčší prepad tržieb v činnosti cestovných kancelárií a agentúr, tržby nedosiahli ani tretinu objemu z novembra 2019.

Tržby sa na medzimesačnej úrovni vyvíjali vo väčšine odvetví priaznivo, oproti októbru 2020 sa zvýšili v stavebníctve o 6,9 %, priemysle o 3,3 % a vo vybraných trhových službách o 0,5 %. Pokles bol v informáciách a komunikácii o 4,6 % a v doprave a skladovaní o 0,5 %.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.