Domáce

Do Tel Avivu sa od nás dostanete

Spomienka na obete holokaustu v Izraeli
Zdroj: SITA

Viaceré svetové spoločnosti lety zrušili. Stalo sa tak po tom, čo neďaleko letiskovej plochy dopadla raketová strela vypálená z pásma Gazy.

Letecká spoločnosť Travel Service v tejto chvíli žiadne rušenie spojov do Izreala nepripravuje. Zo Slovenska, Česka, Poľska a Francúzska tak bude aj naďalej operovať lety do Tel Avivu.

"Pri významnom zhoršení bezpečnostnej situácie alebo zákaze zo strany úradov sme pripravení samozrejme okamžite adekvátne reagovať," uviedla pre TASR hovorkyňa Travel Service Vladimíra Dufková. Z Bratislavy má spoločnosť naplánovaný let do Tel Avivu na štvrtok 24. júla skoro ráno o 2.05 h.

Dnes agentúra DPA informovala, že sa rušia desiatky letov, ktoré smerovali na medzinárodné letisko Ben Gurion v izraelskom Tel Avive alebo odtiaľ mali štartovať. Stalo sa tak po tom, čo neďaleko letiskovej plochy dopadla raketová strela vypálená z pásma Gazy. Agentúra citovala hovorkyňu letiska Lizu Dvirovú, ktorá uviedla, že sa zrušilo 80 z 209 letov plánovaných na dnešný deň.

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) vydal v utorok pre letecké spoločnosti z USA 24-hodinový zákaz letov do Izraela. Lety do Tel Avivu zastavili aj početné európske aerolínie a varovala pred nimi tiež Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA), ktorá mala podľa svojho hovorcu oficiálne vydať príslušné "dôrazné odporúčanie" počas dnešného dňa.

"Žiadne oficiálne stanovisko úradov, ktoré by zakázalo operovať lety do Izraela, nemáme," doplnila Dufková. Spoločnosť ale podľa jej slov dianie na Blízkom východe nepretržite monitoruje.

Pred každým jednotlivým letom sa aktuálna situácia vyhodnocuje a firma je v neustálom kontakte s izraelskými autoritami, teda izraelským leteckým úradom, izraelským ministerstvom dopravy, letiskom v Tel Avive a tiež s bezpečnostnými zložkami.

"Zo strany izraelských autorít sme opakovane uisťovaní, že situácia na letisku Ben Gurion je bezpečná, štandardná, nelíši sa nijako od iných dní a vzdušný priestor nad Izraelom je pre civilné lietadlá bezpečný," opísala Dufková.

Európske i americké aerolínie rušia lety do Tel Avivu

Americký federálny úrad pre letectvo (FAA) dnes predĺžil o ďalších 24 hodín zákaz letov do izraelského Tel Avivu, ktorý vstúpil do platnosti v utorok večer. 

FAA prikročil k zákazu letov na Medzinárodné letisko Bena Guriona pri Tel Avive po tom, ako do blízkosti tamojšieho medzinárodného letiska dopadla v utorok raketa vystrelená z pásma Gazy. V súlade s rozhodnutím FAA dočasne zrušilo lety do Izraela asi 30 amerických aerolínií, uviedla agentúra Reuters.

Podľa agentúry AP dnes z rovnakých dôvodov pozastavili ďalšie lety do izraelskej metropoly aj niektoré európske aerolínie, konkrétne francúzska Air France a nemecké spoločnosti Lufthansa a Air Berlin. 

Európsky úrad pre leteckú bezpečnosť (EASA) už v utorok "dôrazne odporučil", aby aerolínie upustili od prevádzkovania letov do Tel Avivu a späť.

Vedenie Lufthansy oznámilo, že opatrenia sa týkajú aj jej dcérskych spoločností Germanwings, Austrian Airlines, Swiss Airlines a Brussels Airlines. Celkovo je na štvrtok zrušených 20 letov týchto aerolínií z miest Frankfurt nad Mohanom, Berlín, Mníchov, Zürich, Viedeň a Brusel.
Medzi ďalšími európskymi leteckými spoločnosťami, ktoré tiež zrušili lety do Tel Avivu, sú KLM, Alitalia a Scandinavian Airlines. 

Poľské aerolínie LOT oznámili, že svoju dopravu do Izraela pozastavia do 28. júla. Britský dopravca British Airways naopak nezrušil žiadne linky do židovského štátu a nemieni k tomu pristúpiť ani v blízkej budúcnosti.

Linky do Izraela z bezpečnostných dôvodov dočasne odvolala aj spoločnosť Turkish Airlines, a to minimálne do štvrtku večera.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.