Vlani bolo na Slovensku najmenej dopravných nehôd za 27 rokov, najviac ich bolo v piatok

Nikol Fridrichová
Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Polícia chce zmeniť zákon, rýchlosť jazdy a telefonovanie sa bude prísnejšie trestať.

Na Slovensku sa stalo vlani 11 856 dopravných nehôd, čo je najnižší počet od vzniku Slovenskej republiky pred 27 rokmi. Najviac nehôd sa stalo v piatok.

Štatistiky za uplynulý rok médiám oznámil policajný viceprezident Róbert Bozalka s tým, že zahynulo pri nich 224 ľudí, pri nich sa 892 ľudí zranilo ťažko a 4 468 ľahko. S následkom na živote alebo zdraví sa skončilo 4 292 nehôd a usmrtením 209.

Polícia zaznamenala tiež 1 541 nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu. Hoci ide o 36 menej ako rok predtým, polícia považuje alkohol za volantom naďalej za vážny problém.

Najviac ľudí zomrelo v Žilinskom kraji

Ako priblížil Bozalka, 59 percent obetí bolo usmrtených v motorových vozidlách. Druhý najvyšší podiel, 19 percent, tvorili chodci, avšak vlani ich na cestách zomrelo najmenej od vzniku SR.

Pripomenul, že chodci sú naďalej najzraniteľnejšou skupinou cestnej premávky. Vyzval ich preto na dodržiavanie pravidiel a používanie reflexných prvkov. Motocyklisti predstavovali 13 percent obetí a cyklisti deväť percent.

Najviac usmrtených osôb bolo v Žilinskom kraji (45), najmenej v Prešovskom kraji (17). V porovnaní so susednými štátmi v počte usmrtených osôb na milión obyvateľov je SR so 41 obeťami na druhom mieste po Rakúsku s 37 usmrtenými osobami a pred Českou republikou so 43 usmrtenými.

Najviac osôb zomrelo na cestách prvej triedy, najmenej na diaľniciach.  Až 46 percent dopravných nehôd zapríčinilo porušenie povinností vodiča. Ide napríklad o telefonovanie, nedanie prednosti chodcovi alebo nevenovanie sa riadeniu vozidla. Tento dôvod dominuje aj príčinám smrteľných dopravných nehôd, ďalšia v poradí je prekročená rýchlosť jazdy.

Najnehodovejším dňom bol piatok, najmä popoludní, najviac osôb však zahynulo pri nehodách v stredu doobeda. Najviac nehôd polícia zaznamenala v auguste, 26, najmenej v decembri, sedem.

Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Telefonovanie a prekročenie rýchlosti navrhli podľa Rumanovského zaradiť medzi závažné porušenia pravidiel cestnej premávky, čo by policajtom umožnilo pri opakovaných porušeniach napríklad uložiť vodičom zákaz činnosti. Ako dodal, návrh už prešiel vnútrorezortným pripomienkovým konaním.

Prostredníctvom Fondu obnovy by chcela polícia dofinancovať dobudovanie systému objektívnej zodpovednosti. Pri statickej doprave plánuje presunúť kompetencie obecným a mestským políciám. Návrh zapadá aj do riešenia miestnych parkovacích politík. Rumanovský zároveň potvrdil rokovania s Národnou diaľničnou spoločnosťou. Najbližšie roky vodičov podľa neho čakajú najväčšie dopravné obmedzenia v súvislosti s výstavbou D1 a D4.


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti