Luxusné vily vymenia za strohé cely. Čo čaká Kočnera s Ruskom po nástupe do väzenia?

Snemovňa reprezentantov schválila podanie ústavnej žaloby na Trumpa.
Zdroj: TASR

Najväčším rozdielom oproti posledným dvom rokom Kočnera v kolúznej väzbe bude, že pôjde do práce.

Aký život čaká Mariana Kočnera a Pavla Ruska vo väzení? Luxusný život vo vilách a drahých oblekoch vymenia za skorý budíček a modrú rovnošatu. Marian Kočner tak opustí brány justičného paláca a najprísnejšej väzby. Vo väzení ich už čaká manuálna práca, návšteva raz za mesiac a spoločenské hry.

Z vily na Kolibe a domu v Bernolákove do maximálneho stupňa stráženia. Právoplatne odsúdení Marian Kočner a Pavol Rusko si to v najbližších dňoch namieria do jedného z najprísnejších ústavov na výkon trestu odňatia slobody. Svoj dlhoročný trest si budú odpykávať v jednom z ústavov v Leopoldove, Ilave, Ružomberku alebo Banskej Bystrici.

Tam už ich čaká iný režim, než na ktorý boli zvyknutí. Obzvlášť v prípade Mariana Kočnera, ktorý strávil posledné dva roky v najprísnejšom režime kolúznej väzby. Najväčším rozdielom oproti posledným dvom rokom Kočnera bude, že pôjde do práce.

Výnimku tvoria iba dôchodcovia, práceneschopní a odsúdení, ktorí študujú alebo si robia kurzy. Väčšina ústavov na výkon trestu začína svoj deň budíčkom medzi 5 a 5.45 h ráno. Po rannom sčítaní nasledujú raňajky a deň sa môže začať. Ten trávia odsúdení v rôznych ústavoch rôzne, spravidla sa však delí medzi prácu, jedlo, voľný čas a štúdium.

Záujmové, športové a iné osvetové aktivity sú pre väznené osoby pripravené v podobe rôznych vedomostných kvízov, besied, prednášok, rozhovorov. Väzni majú možnosť hrať aj spoločenské hry. Športové aktivity sa realizujú vo vymedzených športových priestoroch.

Po dlhom dni vo výkone trestu nasleduje po večeri sčítanie a osobné voľno. Zhasnutie svetiel vo väčšine ústavov nastáva medzi 9. a 10. hodinou večer.

Otázkou súvisiacou s výkonom trestu oboch odsúdených je, ako to ovplyvní ich živé trestné stíhania. Iba Marian Kočner je obvinený alebo obžalovaný vo viacerých kauzách.

Tie sú stále v štádiu vyšetrovania alebo konania pred súdom, čo by mohol byť dôvod, aby sa policajti a prokurátori obávali ovplyvňovania možných svedkov. Policajný prezident Peter Kovařík to však ako závažný problém nevidí.

„Rovnako tak platí, že vyšetrovateľ a prokurátor, ak by dochádzalo k tomuto riziku, koordinujú umiestnenie jednotlivých osôb tak, aby sa nám nestretli. Je aj právny spôsob ako obmedziť takúto osobu, ak by sme zadokumentovali konkrétne konanie, ktoré by smerovalo k ovplyvňovaniu svedkov, tak je možnosť zmeniť charakter výkonu trestu odňatia slobody ten samotný výkon tak, aby sme zamedzili takýmto výstupom,“ vysvetlil.

Zbor väzenskej a justičnej stráže v stanovisku uviedol, že uložené obmedzenia nesmú byť závažnejšie ako tie, ktorým by bol inak obvinený podrobený vo väzbe.


BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pavol rusko

Dôležité udalosti