Drogovému dílerovi Weissovi znižili tres, pomáha pri odhaľovaní prípravy vraždy Žilinku

Slavomír Weiss.
Zdroj: TASR

Ešte na začiatku pojednávania urobil vyhlásenie o vine a priznal sa.

Obžalovaného Iľju Weissa odsúdil vo štvrtok (14. 1.) Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici na deväť rokov väzenia. Bol člen zločineckého gangu zo Serede, ktorý sa zaoberal distribúciou drog a polícia ho zadržala v rámci rozsiahlej akcie Venal.

Hneď v prvý deň procesu, vlani v septembri, urobil vyhlásenie o vine a priznal sa k spáchaniu trestnej činnosti.

Okrem priznania mu k mimoriadnemu zníženiu trestu pomohla aj spolupráca s orgánmi činnými v trestnom konaní. Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry sa obžalovaný významnou mierou podieľa na odhaľovaní závažnej trestnej činnosti - prípravy úkladnej vraždy. Má ísť o súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Prokurátor ÚŠP v záverečnej reči navrhoval pre Iľju Weissa desať rokov väzenia.

„Návrh trestu zohľadňoval v tomto prípade spoluprácu obžalovaného s OČTK v inej závažnej trestnej veci. Je to v súlade s tým, čo umožňuje trestný zákon. Výšku trestu ešte prekonzultujem s nadriadeným a vyjadrím sa v zákonnej lehote. V zásade plus-mínus jeden rok sa neodlišuje od návrhu ÚŠP, takže uvidíme," konštatoval prokurátor ÚŠP v súvislosti s možným odvolaním.

Iľja Weissa, ktorý je bratom Slavomíra Weissa, označovaného za hlavu tejto zločineckej skupiny, na súd neprišiel. Jeho test na ochorenie COVID-19 bol vyhodnotený ako pozitívny, preto sa nechal zastupovať iba svojím obhajcom.  "Urobili mu test, ktorý vykázal pozitivitu. Či je naozaj pozitívny, to ja neviem, je v karanténe a nemohol prísť. Nechceli sme to naťahovať, takže dal súhlas, aby sa konalo v jeho neprítomnosti. Z môjho pohľadu je to za danej situácie primeraný trest," reagoval obhajca Juraj Gavalec. Jeho klientovi hrozilo viac ako 20 rokov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu celkovo na desiatich členov skupiny okolo Slavomíra Weissa, traja z nich sú stále na úteku a súd koná voči nim ako ušlým.

Viní ich zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a súvisiacej trestnej činnosti zameranej na výrobu a distribúciu pervitínu, ako aj distribúciu kokaínu. V prípade dokázania viny niektorým hrozí 20 až 25 rokov väzenia, prípadne doživotie.

Polícia zasahovala voči tejto skupine v závere roka 2018 počas akcie Venal, keď pôvodne obvinila 19 osôb. Od roku 2015 mali členovia skupiny zabezpečiť väčšie množstvo prekurzorov (tabletky) v hodnote približne 4,8 milióna eur na výrobu asi 480 kilogramov metamfetamínu v hodnote 16,8 milióna eur.

Reportérka magazínu Reflex Kristína Kövešová niekoľko rokov sa intenzívne venovala seredskej drogovej scéne. Pozrite si archívnu reportáž.

BANSKÁ BYSTRICA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti