Zuzana Čaputová hovorila v Teleráne o domácom násilí: Všímajme si zanedbané deti či hluk od susedov

Čo robiť, ak máte podozrenie na podozrivé správanie vašich susedov?

Keď sa začala pandémia, nikto z nás netušil, aké ďalekosiahle dôsledky bude mať na naše životy. Sociálnym odlúčením a neustálym pobytom doma sa začalo zvyšovať aj domáce násilie.

Počet prípadov násilia na ženách počas krízy výrazne stúpol. Zvyšuje sa aj intenzita násilia či beznádej obetí, ktoré v neustálej prítomnosti agresora nemajú ani chvíľku pokoja. Obete tak trpia ešte viac.

O tejto téme sme sa v Teleráne rozprávali s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá sa problému venuje aj počas výkonu ústavnej funkcie.

„Je to dlhodobo veľká téma a je na okraji našej pozornosti. Pandémia ju zvýrazňuje práve preto, že výskyt domáceho násilia je vyšší. Nie je to len na Slovensku, ale aj v iných krajinách. Prvé avíza o vyššom výskyte boli z krajín Západnej Európy. Pokiaľ ide o Slovensko, linky pomoci majú o tretinu viac telefonátov týkajúcich sa domáceho násilia. No a trestné stíhania pre sexuálne zneužívanie sa zvýšili o 50 percent,“ vysvetlila prezidentka.

Prezidentka sa začala o tému zaujímať prvýkrát v detstve, keď bol obeťou sexuálneho zneužívania jej blízky človek. Až keď sa bližšie zoznámila s jeho prípadom, uvedomila si, aký vplyv mala táto skúsenosť na jeho život. Predtým tie spojitosti nevidela. „Bolo to mrazivé. Videla som, ako to ovplyvnilo jeho život,“ spomína si Čaputová.

Prezradila, že počas vysokoškolského štúdia robila dobrovoľnícky projekt a po škole vzdelávací projekt týkajúci sa týrania, zneužívania a zanedbávania detí. Vďaka nemu vtedy odborne vyškolili vyše 1 200 pracovníkov prvého kontaktu pre domáce násilie.

Zdroj: Alexandra Haňdiaková

Prezidentka súhlasí s názorom, že domáce násilie je stále tabuizovaná téma. Nehovorí sa o nej veľa a ľudia ani nevedia, na koho sa obrátiť. Hlavne pokiaľ ide o deti.

„Obete detského, sexuálneho alebo fyzického násilia to majú náročnejšie. Ak nemajú v bezprostrednom okolí osobu, ktorej môžu dôverovať, veľakrát to vytesnia, zľahčia, znášajú to. Malé deti nevedia, že to nie je v poriadku. Pokiaľ nie je bezprostredné okolie schopné vytvoriť dôverné vzťahy, aby sa dieťa mohlo obrátiť práve na nich, pokiaľ škola nevytvára takéto prostredie, napr. pani učiteľka, je to tragédia s veľkými vplyvmi na celý život človeka,“ tlmočila svoj názor prezidentka.

Podľa jej slov pri deťoch treba odlišovať fyzické týranie a sexuálne zneužívanie. Za dôležité považuje, aby si ľudia z okolia všímali rôzne indície. „Napríklad fyzické známky na tele, tendencie k sebapoškodzovaniu, zmena správania, zhoršenie školského prospechu. Následkom môže byť to, že dieťa môže by plačlivé, nie je schopné vytvárať si vzťahy, má narušenú vzťahovú väzbu s blízkymi i do budúcna. Siaha to až po psychické poruchy alebo fyzické ochorenia,“ zdôraznila Čaputová.

Takto spoznáte domáce násilie na deťoch

Naznačila, že jedným z častých príznakov domáceho násilia na deťoch je ich zanedbávanie. Sú napríklad hladné alebo aj špinavé. Jedným zo znakov môže byť aj hluk od susedov.

„Nemali by sme to prehliadať. Chápem aj dilemu ľudí, či sa majú starať do súkromných záležitostí iných. Rozumiem aj tomu, že to je aj diskomfort zaoberať sa takýmito javmi, podstupovať prípadnú kritiku od dotknutých osôb, ak by to oznámili orgánom činným v trestnom konaní. Ale miera diskomfortu nás ako oznamovateľov je omoho nižšia než to, čo musia znášať obete domáceho násilia,“ konštatovala.

Ak máte podozrenie, podajte trestné oznámenie

Ak máte podozrenie, že dochádza k domácemu násiliu a obeťami sú ženy, muži, starí ľudia alebo deti, môžete sa poradiť na linkách pomoci, či sa nemýlite. Ak ste si domácim násilím istý, môžete podať trestné oznámenie.

„Netreba sa obávať. Keď sa aj pomýlite vo vyhodnotení, nehrozí vám trestné stíhanie. Pokiaľ vedome neklamete o tých skutočnostiach, tak to, že môžete pomôcť obetiam domáceho násilia, je väčšia hodnota,“ dodala prezidentka.

V rozhovore z Telerána sa dozviete aj odpoveď na otázku, čo robí prezidentka vo voľnom čase počas pandémie, ako sa udržiava v mentálnej kondícii a prezradila aj koníčky, ktorým sa venuje.


BRATISLAVA/Teleráno, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Domáce násilie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.