Viete správne odpočívať? Presedieť víkend na gauči vám nepomôže, tu je zopár rád

Priatelia
Zdroj: shutterstoc.com/Ivan Kruk

Odpočinok závisí od duševnej ale aj fyzickej činnosti.

Ako by ste definovali odpočinok? Povaľovanie sa na gauči, sledovanie filmov a seriálov, žiadne domáce práce, jednoducho nič doma nerobiť. Čo ak toto nie je ten správny odpočinok? Nemáte niekedy pocit, že ste po víkende, kedy ste športovali, boli vonku, piekli a čítali si, viac oddýchnutá ako po víkende, ktorý ste presedeli na gauči?

Kedy teda odpočívam?

Keď začnete pátrať po definícii odpočinku, narazíte na prekvapivé zistenie - keď nič nerobíte, ste rýchlejšie vyčerpaní. Pri povaľovaní na pohovke je síce telo uvoľnené, ale vaša myseľ nie. Odpočinok totiž závisí aj od duševnej činnosť, nielen fyzickej.

Prečítajte si aj: Prečo deti z ničoho nič odmietajú jedlo? Tie dôvody vás pobavia

„Sledovanie televízie, prehliadanie internetu alebo čítanie príspevkov nie je vôbec bezduché. Tento typ mentálneho zapojenia a stimulácia môže spôsobiť, že ste v skutočnosti viac unavení, než ste boli pôvodne. Váš mozog ticho spracováva všetko, čo prijímate," vysvetľuje problematiku odpočinku Leon Ho, zakladateľ portálu Lifehack, ktorý sa zameriava na produktivitu človeka.

Jeho tvrdenie podporuje aj nedávna štúdia, ktorá zistila, že keď mozog nie je aktívne zapojený do vedomej činnosti, prechádza do stavu prípravy na sociálnu interakciu s ostatnými. Mozog totiž potrebuje niečo, na čo sa má zamerať, aby dosiahol stav symbiotického odpočinku. Jednoducho povedané, potrebuje účel.

Leon Ho ako príklad uvádza sprchovanie. „Ide o činnosť vyžadujúcu veľmi malé sústredenie a pozornosť. Väčšinou premýšľate o iných veciach a vaša myseľ je zaneprázdnená riešením problémov. Tento druh duševnej činnosti je nevyhnutný a prospešný, ale nie je to odpočinok. Nechať svoju myseľ plynúť slobodne, je najrýchlejšou cestou k vyčerpaniu," tvrdí.

Zdroj: shutterstoc.com/Leszek Glasner

Prepnite na opak

Odpočinok je činnosť. Nie je to stav "nič nerobenia". Práve preto si zvoľte radšej aktívny odpočinok. Avšak aj ten aktívny odpočinok je dobré mierne skoordinovať. Podľa odborníkov by ste si mali zvoliť aktivity, ktoré sú opakom toho, od čoho si potrebujete oddýchnuť.

To znamená, že ak pracujete pri počítači, vyberte sa radšej na prechádzku. V prípade, že je váša robota technická, uvoľnite sa pri kreatívnej činnosti. Množstvo ľudí, mítingov a prezentácií sa vykompenzuje tichou činnosťou, akou je varenie a pečenie či práca v záhrade. Nech už si zvolíte čokoľvek, snažte sa to robiť naplno.

Cvičenie

A opäť to cvičenie. Človek o ňom počúva zo všetkých strán a niečo na tom aj bude. Cvičenie dokáže človeka prebudiť a naplniť energiou. Taktiež vám prečistí myseľ, odbúra stres, zvyšuje produktivitu, celkové zdravie a predlžuje život. Táto skutočnosť platí rovnako pre osoby so sedavým zamestnaním i fyzicky náročným..

Prečítajte si aj: Má váš partner dlhé vlasy? Poradíme vám, ako ho môžete profesionálne ostrihať aj doma

Dokazuje to aj štúdia vedcov z Univerzity v Georgii. „Mnoho ľudí je prepracovaných a nedostatočne spí," povedal Patrick O'Connor, spoluautor výskumu. „Cvičenie je spôsob, akým sa môžu ľudia cítiť viac nabití energiou. Má to vedecký základ a v porovnaní s kofeínom a energetickými nápojmi to prináša aj ďalšie výhody. „Vedci tiež zistili, že intenzívne cvičenie je pri zmierňovaní únavy menej účinné ako cvičenie s nízkou intenzitou," dodáva.

Takže úplne postačí, ak sa iba prejdete, pôjdete na jogu, sánkovať sa s deťmi alebo si mierne zacvičíte. Uvedomte si, že akékoľvek cvičenie je lepšie ako žiadne cvičenie, píše portál zeny.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti