Nezanedbajte prevenciu a kontrolujte si prsníky aj sama. Vysvetlíme vám to krok po kroku

Nitra
Zdroj: shutterstoc.com/Iryna Inshyna

Vyšetrenie by ste mali absolvovať každý mesiac.

Preventívne prehliadky sú veľmi dôležité a ich neabsolvovaním vám hrozí neskoré zistenie závažného ochorenia. Hlavne pri rakovine je nesmierne dôležitá včasná diagnostika a nastavená liečba. Počas pandémie koronavírusu sa však veľa žien nedostane k doktorovi. Skúste sa preto naučiť ako si môžete aj samy vyšetriť svoje prsníky.

Áno, vyšetrenie prsníkov viete zvládnuť aj doma. Dokonca je to vysoko odporúčané. Okrem hrčky môžete včasne odhaliť aj zápal a iné vážne ochorenia.

Prečítajte si aj: Otázky a odpovede: Tu nájdete všetky dôležité informácie o očkovaní proti Covidu

Rakoviny prsníkov

Ak ste si doposiaľ mysleli, že rakovinu prsníka odhalíte iba hrčkou, boli ste na omyle. Podozrivé sú aj bolesti prsníkov, výtok z bradavky a rôzne nesúlady na pokožke. Prítomné môžu byť aj iné varovné signály ako únava, nechuť k jedlu, bolesť kĺbov a kostí či nevysvetliteľný úbytok na váhe. Dôležitá je preto prevencia. Nejde však iba o pravidelné vyšetrenie, ale aj zdravý životný štýl.

Okrem klasického vyšetrenia sa ženám po 45. roku odporúča aj pravidelné screeningové vyšetrenie mamografom.

Prečítajte si aj: Dobrá správa pre ľudí s alergiou na arašidy. Vedci odhalili, ako sa jej môžu zbaviť

Kedy je vhodný čas na samo vyšetrenie?

„Pravidelné samovyšetrenie by mala zvládať každá žena, najlepšie od dvadsiateho veku života. Ideálnym časom je obdobie ihneď po menštruácií. Vtedy sú prsia najlepšie prehmanateľné a najmenej bolestivé. V prípade, že je žena už po prechode, vybrať by si mala jeden deň v mesiaci, napríklad vždy prvého," vysvetľuje doktorka Renáta Kalajová.

„Cieľom samovyšetrenia prsníkov je hľadanie zmein nielen na prsiach, ale aj v podpazuší a okolo kľúčnych kostí. Hľadať musíte hlavne zmenu, ktorú ste pri predošlom vyšetrení nepocítili. Ak náhodou na niečo natrafíte, určite to prekonzultujte so svojim lekárom. Dôležitá je hlavne pravidelnosť vyšetrenia, ideálne každý mesiac," dodáva doktorka.

Zdroj: shutterstoc.com/Yurii Maslak

Samovyšetrenie prsníkov krok po kroku:

1. Prsia si najskôr skontrolujte obyčajným pohľadom v zrkadle. Dajte si v bok ruky a sledujte pokožku na prsiach. Všímať si musíte nielen vypukliny ale aj priehlbiny. Pohľad upútajte aj na bradavky, či majú normálny tvar a nie sú vtiahnuté či šupinaté.

2. Nasleduje fyzická kontrola, ohmatávaním. Mali by ste pri nej ležať a ohmatávať si prsia vždy protiľahlou rukou.

3. Pri vyšetrení používajte bruška troch prstov. Krúživým pohybom začnite od horného vonkajšieho kvadrantu prsia. V týchto miestach je najviac mliečnych žliaz, takže môžete cítiť prípadné nerovnosti či uzlíky. Pokiaľ sú tieto nerovnosti každý mesiac rovnaké a na hmat mäkké, nemusíte sa obávať.

4. Potom postupujte krúživým pohybom do dolného vonkajšieho, vnútorného dolného a horného vnútorného kvadrantu prsa.

5. Nezabudnite si vyšetriť aj bradavky. Aj okolo nich či pod nimi môže byť hrčka. Bradavky skúste stlačiť či z nich nevyteká krv alebo zelená tekutina.

6. Okrem pŕs si na záver vyšetrite aj lymfatické uzliny. V sede si dajte ruku v bok a druhou si prehmatajte oblasť nad a pod kľúčnou kosťou, v podpazuší a hľadajte tvrdú uzlinu.

7. V prípade, že niečo podozrivého nahmatáte, nepanikárte, nehľadajte na internete možné choroby, ale kontaktujte praktického lekára či gynekológa. Ten vám vystaví žiadanku na odborné vyšetrenie.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.