Otec (†29) dvoch detí zomrel v Nitre po banálnej operácii ucha. Nemocnicu čaká súd

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou skonštatoval, že nemocnica pochybila.

Otec dvoch detí zomrel po banálnej operácii ucha, jeho rodičia teraz žalujú nemocnicu. Tú za pochybenie pri liečbe už pokutoval aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vyšetrovanie totiž ukázalo, že lekári 29-ročného informatika neliečili správne.

Otec dvoch dcér zomrel pred piatimi rokmi v nitrianskej nemocnici po operácii ucha. Na sluchovom nerve mal nezhubný nádor.

Podľa lekárov to mal byť bežný zákrok a po operácii mal 29-ročný Ivan zostať v nemocnici najviac desať dní. Dni sa však zmenili na mesiace utrpenia a pol roka po operácii mladý informatik v nemocnici zomrel.

„Podstúpil operáciu a o dva dni mu museli znova otvárať lebku," vysvetľuje jeho otec Ivan Markovič.

Pooperačné CT ukázalo krvácanie. Stav pacienta sa aj po reoperácii neustále zhoršoval, vyšetrenia v krvi potvrdili nákazu zákernou nemocničnou baktériou a Ivan postupne dokonca oslepol.

„Kým vládal, tak s nami komunikoval vždy, keď sme prišli. Žmurkol alebo pohol prstom, tak sme sa s ním dorozumievali. Každým dňom to ale potom bolo horšie a horšie," spomína mama zosnulého Oľga Markovičová.

„Dostal zápal pľúc, zápal mozgových blán, sepsu, to všetko boli nemocničné nákazy. To si nedoniesol zo sebou, to všetko nachytal v nemocnici," tvrdí otec.

Po konzultáciách s odborníkmi úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vystavil nemocnici pokutu, aj za nedostatky v prevencii nemocničných nákaz.

„Na základe vykonaného dohľadu úrad skonštatoval, že zdravotná starostlivosť zo strany FN Nitra nebola pacientovi poskytnutá správne, došlo k pochybeniu v časovom faktore pri liečbe pacienta," uvádza sa v stanovisku úradu.

Príbuzní žiadajú odškodné

„Nemáme nejaký evidentný záujem na tom, aby lekárov posadili do väzenia. My chceme, aby si priznali vinu," uzatvára pán Ivan.

Po informatikovi zostali dve siroty a manželka. Rodina má v rukách aj posudok z trestného konania, ktorý dala vypracovať polícia. Nemocnica si chce dať urobiť nový.

„FN Nitra ako žalovaná navrhla vykonanie znaleckého dokazovania znalcami vo viacerých odvetviach, za účelom preukázania neexistencie príčinnej súvislosti medzi poskytnutou zdravotnou starostlivosťou a úmrtím pacienta," povedala hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec.

Téme sa venovala Monika Koleková:


NITRA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti