Psychologička: Mnoho detí sa vzdeláva v posteli a pyžame, nemajú ani režim dňa

Ochrnutý športovec na vozíčku vyliezol na mrakodrap.
Zdroj: FamVeld/shutterstock.com

Ak aj vy máte problém s ratolesťou, ktorú učíte doma, poraďte sa bezplatne so psychológom a špeciálnym pedagógom.

Rodičia školákov, ktorí sa v súvislosti s pandémiou vzdelávajú doma, sa môžu o ich problémoch poradiť so psychológom i špeciálnym pedagógom. Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie pre nich zriadil špeciálnu bezplatnú linku, kam môžu zatelefonovať.

Psychológ im bude odpovedať na telefónnom čísle 0910 234 860 od pondelka do piatka od 09.30 - 16.00 h. Problémy so špeciálnym pedagógom môžu rodičia v rovnakom čase konzultovať v utorok a stredu na čísle 0910 361 252. K dispozícii je aj mailová adresa, na ktorú môžu napísať.

Psychologička ústavu Beáta Sedlačková tvrdí, že zatiaľ si ešte nevieme úplne presne predstaviť, aké dopady môže mať aktuálna situácia na psychiku detí.

Podľa jej vyjadrení v podcaste Nahlas o deťoch sú školáci v dôsledku dlhodobého dištančného vzdelávania apatickými a psychológovia evidujú zvýšený výskyt ich depresívnych prejavov práve v dôsledku sociálnej izolácie.

„S dlhodobými následkami sa budeme ešte veľmi dlho zaoberať, pretože deťom chýbajú sociálne vzťahy. Škola je pre nich sociálnym spoločenstvom - potrebujú niekam patriť a byť súčasťou sociálnej skupiny. Online vyučovanie nedokáže plnohodnotne nahradiť vzájomnú interakciu v triede, vzťah medzi učiteľom a žiakom a už vôbec nie medzi žiakmi navzájom. Počas dištančného vzdelávania žiaci strácajú pracovné návyky, nemajú presne stanovený režim dňa. Vieme o tom, že mnoho detí sa vzdeláva v posteli a v pyžame," hovorí.

Problém majú deti v konfliktných a nefunkčných rodinách

Sedláčková zdôraznila, že škôlkari či deti vo funkčnej rodine netrpia. Podľa jej slov sú ohrozené deti v konfliktných a nefunkčných rodinách. Tie sú vystavené najčastejšie domácemu násiliu či hádkam.

Ako informoval médiá rezort školstva, v súčasnosti však majú problém aj deti ohrozené generačnou chudobou. Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie preto zriadil spomínané telefonické linky.

Zdroj: WiP-Studio/shutterstock.com

„Robíme všetko, aby sa deti a žiaci, čo najskôr ako nám to umožní situácia, vrátili do škôl. Dovtedy je potrebné dbať na to, aby mali doma prostredie, v ktorom dokážu zvládnuť vzdelávať sa dištančne z domu, a aby sa cítili dobre, kým sa nevrátia späť do škôl," vysvetlil minister školstva Branislav Gröhling.

Odborníkov kontaktujú dva typy rodičov

Podľa zástupkyne riaditeľky ústavu Aleny Kopányiovej kontaktujú odborníkov buď rodičia, pre ktorých je už situácia v niečom neudržateľná a bojujú s pocitom, že niečoho je už veľa a nevedia si s tým dať rady alebo riešia zlozvyky, disciplínu a motiváciu dieťaťa.

„V poslednom čase zaznamenávame však aj telefonáty od rodičov, ktorí prežívajú veľmi silné emócie v rodine v dôsledku úmrtia alebo hospitalizácie blízkeho na COVID-19. Cítia úzkosť a chcú vedieť, ako sa s tým vysporiadať a ako to sprostredkovať dieťaťu," približuje Kopányiová.

Výskumný ústav pripravuje k týmto témam špeciálnu sériu podcastov Nahlas o deťoch, rovnako však od stredy (20. 1.) spúšťa aj odborný kanál pre odborníkov Odborne na slovíčko. Informácie sú denne aktualizované aj na facebooku výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti