Zamestnávatelia sú znepokojení, nepoznajú bližšie detaily plošného testovania vo firmách

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Očakávajú, že rezort hospodárstva ich pred predložením vláde na schválenie s nimi prekonzultuje.

Zamestnávatelia združení v asociácii zamestnávateľských zväzov a združení zatiaľ nepoznajú bližšie detaily celoplošného testovania na nový koronavírus vo firmách. Uviedla to hovorkyňa zväzu Miriam Filová v súvislosti s testovaním, ktoré v nedeľu (17. 1.) oznámila vláda.

„Bližšie detaily nemáme zatiaľ k dispozícii. Predpokladáme však, že na finálnej podobe usmernenia (manuálu), ako aj návrhu vyhlášky na ministerstve hospodárstva, ako aj na úrade hlavného hygienika teraz tvrdo pracujú," spresnila.

Ubezpečila, že zamestnávatelia sa podľa nej nebránia testovaniu svojich zamestnancov, čoho dôkazom bola aktívna súčinnosť pri nedávnom celoplošnom testovaní. Dôležité však je, aby to bolo na dobrovoľnej báze.

Mnohé firmy sa podľa nej do testovania zapojiť chcú, ale je potrebné takéto opatrenia konzultovať s firmami vopred, aby sa vedeli na takúto náročnú situáciu logisticky pripraviť. "Vďaka pravidelnej komunikácii, ako aj pripravenému plánu by sa vedeli firmy včas pripraviť, čo ich čaká," zdôraznila.

Firmy už dnes testujú, stojí ich to peniaze

Upozornila, že mnohé firmy aj dnes, bez ohľadu na veľkosť podniku, testujú svojich pracovníkov vo vlastnej réžii. Stojí ich to však dodatočné výdavky. Firmám by veľmi pomohla kompenzácia týchto nákladov na testovanie, či už vo forme dodávok testov alebo finančnej kompenzácie.

„Testovať svojich zamestnancov s podporou štátu by malo význam aj u firiem, ktoré majú menej ako pôvodne avizovaných 500 zamestnancov. Taktiež je dôležité, aby to testovanie bolo certifikované, teda aby firma mala oprávnenie vydať certifikát použiteľný v bežnom živote, nakoľko teraz tomu tak nie je," dodala Filová.

Uznesenie vlády z pohľadu testovania vo firmách poskytuje naozaj len základné informácie, povedala hovorkyňa Asociácie priemyselných zväzov Silvia Šeptáková.

„Čakáme preto na manuál pre zamestnávateľov, ktorý má vláde predložiť minister hospodárstva. Predpokladáme, že práve v ňom budú odpovede na všetky otázky, ktoré si dnes firmy kladú. Či už je to logistika v dodávaní testov, schéma na vyplácanie avizovaných príspevkov, či spôsob vydávania certifikátov pre testovaných zamestnancov," poznamenala.

Asociácia zväzov predpokladá, že nejaký prvotný návrh tohto manuálu ministerstvo hospodárstva už  má a veľmi by ocenili, ak by sme mali možnosť do neho nahliadnuť a poskytnúť pohľad priamo z praxe ešte pred schvaľovaním vládou.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti