Nákupy v hotovosti sa budú zaokrúhľovať. Prečítajte si, ako to bude fungovať

Jednocentové, dvojcentové a päťcentové euromince
Zdroj: shutterstock.com/Maliflower73

Pri platbe kartou sa nič nezmení.

Rezort financií pripravil zmenu zákona, na základe ktorej budú môcť obchodníci zaokrúhliť sumu vášho nákupu v hotovosti. Dôvodom predloženie novely je, aby sa výrazne obmedzil obeh jedno a dvojcentových mincí.

Použije sa pri tom podobný princíp, ako to bolo pri zrušení 10 a 20 halierových mincí v minulosti. Ak novelu schvália poslanci, tieto mince naďalej zostanú ako zákonné platidlo.

„Matematický spôsob zaokrúhľovania predstavuje neutrálny, spravodlivý spôsob pre obe strany, obchodníka aj kupujúceho. Mesačný náklad zaokrúhľovania predstavuje rozpätie 0-2 centy. Zaokrúhli sa až výsledná cena nákupu, ak je platená v hotovosti. Pri platbe do 5 centov sa navrhuje zaokrúhlenie na 5 centov," vysvetlilo ministerstvo financií.

Ďalším dôvodom predloženého návrhu je, že sa zjednoduší vydávanie, znížia sa náklady podnikateľov, ktorí platia bankám za vloženie, resp. spracovanie 1 a 2 centových mincí a bude to mať aj pozitívny dopad na životné prostredie znižovaním použitia obalov a počet prepráv týchto mincí.

Takto sa bude zaokrúhľovať

Pre názornosť zámeru ministerstvo uviedlo štyri príklady zaokrúhlenia nákupov v hotovosti, vrátane kombinácií so stravnými lístkami a platobnou kartou. Ak budete platiť iba ňou, nič sa pre vás nezmení.

Platba v hotovosti

Nákup:
rožok štandard 3x 0,07 .... 0,21 €
polotučné mlieko polotučné 1 l .... 0,89 €
tradičné maslo z lahodnej smotany 125 g .... 1,57 €
chlieb pšenično ražný konzumný 1000 g .... 0,99 €
Výsledná cena nákupu pred zaokrúhlením .... 3,66 €

Zaokrúhli sa až výsledná cena nákupu, ak je platená v hotovosti, a to 3,66 € matematicky nadol, na 3,65 €. Kupujúci zaplatí v hotovosti po zaokrúhlení 3,65 € . Ak by celý nákup platil napr. platobnou kartou, výsledná platená cena sa nezaokrúhľuje a kupujúci zaplatí hodnotu nákupu.

Platby v hotovosti a stravnými lístkami

Výsledná cena nákupu pred zaokrúhlením by bola napr. 48,34 €. Kupujúci chce zaplatiť dvomi stravnými lístkami v hodnote 3,83 €, teda z nákupu sa odpočíta 7,66 € a zvyšok doplatiť v hotovosti.

Zaokrúhli sa teda zvyšná cena nákupu platená v hotovosti, čiže 48,33 - 7,66 = 40,68 €, a to matematicky nahor, na 40,70 €, ktorú zaplatí kupujúci v 40,70 € . Výsledná cena nákupu po zaokrúhlení bude 48,36 €.

Platba v hotovosti a platobnou kartou

Príklad A

Výsledná cena nákupu bude 48,32 €. Kupujúci chce zaplatiť v hotovosti 20 eur a zvyšok platobnou kartou. A tak sa mu táto suma odpočíta z výslednej hodnoty nákupu, t. j. 48,32 - 20 = 28,32 €. Kupujúci tak zaplatí kartou túto sumu bez zaokrúhlenia.

Príklad B

Výsledná cena nákupu bude tiež 48,32 €. Kupujúci chce zaplatiť v hotovosti 8,32 € a zvyšok platobnou kartou. Reálne tak dá pokladníkovi mince v hodnoete 8,30 € (8,32 € sa matematicky zaokrúhli nadol) a zvyšok 40,02 € doplatí platobnou kartou bez zaokrúhlenia.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ministerstvo financií SR

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.