Po sviatkoch je dôležité sústrediť sa na pečeň, pomôže jej detox

Dušan Cinkota.jpg
Zdroj: Pixel-Shot/shutterstock.com

Musíte ale dodržať niekoľko podmienok, aby ste si neublížili.

Je takmer mesiac po sviatkoch a máte stále pocit, že vaše telo je unavené. Pociťujete slabosť, imunita vám štrajkuje. Hoci nie ste chorí, mávate časté zápaly, vlasy strácajú lesk a nemusí to byť iba tým, že nosíte pri prechádzke čiapku. Zisťujete, že sa vám častejšie lámu nechty a vaša nálada je na bode mrazu.

Prečo sa to deje? Dôvodom je, že vaše telo má v sebe škodlivé látky, ktoré sa do neho dostali z vonkajšieho prostredia. Napr. jedením nezdravých potravín, ktoré konzumujete v zime častejšie, dýchaním cigaretového dymu, ale aj nadmerným stresom. Má na to vplyv aj nedostatok slnečných lúčov a nedostatok vitamínu D, ktorý je teraz dôležitý aj v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Zdroj: bitt24 /shutterstock.com

Ako sa môžete dostať do formy uprostred zimy? Praktická lekárka Janka Tóthová radí, že je najvyšší čas dať sa na očistu tela. Musíte ale dodržať niekoľko podmienok, aby ste si neublížili.

Zabudnite na drastické diéty

Na to, aby ste sa zbavili prebytočných toxínov a cítili sa plní energie, musíte si vyčistiť telo. Podľa lekárky treba zabudnúť na drastické diéty, ktoré sľubujú zázrak za pár dní.

„Pri detoxikácii ide predovšetkým o úpravu jedálnička a životného štýlu. Musíte brať ohľad na vek, pohlavie, zdravotný stav, spôsob stravovania, psychickú a fyzickú záťaž alebo tiež typ zamestnania," upozorňuje Tóthová.

Už naši predkovia na jar odľahčovali svoj jedálniček. Vynechávali mäso, jedli ryby a strukoviny, pretože vedeli, že po zmene jedálnička sa budú cítiť lepšie a budú výkonnejší.

Prečo detox?

Očistná kúra pomáha prečistiť jednotlivé orgány, prejaví sa tiež podporou krvnej a lymfatickej cirkulácie. Detoxikácia stimuluje imunitný systém, napomáha obnoviť správnu funkciu pečene, obličiek, močových ciest a srdca. Urýchli sa tak v tele schopnosť tvoriť a regenerovať bunky, zlepší sa činnosť mozgu, okysličí sa krv, stimuluje sa hormonálny systém a dôjde k celkovému zlepšeniu nálady.

Sústreďte sa na pečeň

Pri detoxikácii by ste mali venovať zvýšenú pozornosť pečeni, pretože sa podieľa na takmer všetkých kľúčových procesoch. Od metabolizmu cez obranyschopnosť až po termoreguláciu. Je dôležitá aj pri vytváraní hormónov, filtrovania škodlivých látok z tela von a ničení prebytočného cholesterolu. Ak zanedbávate pečeň, je to podľa lekárky hazard so zdravím.

Najhorší nepriatelia, najlepší priatelia

Iste viete, že nepriateľom číslo jedna je alkohol. Nadmerné pitie môže viesť až k chronickému zápalu pečene alebo cirhóze. Tóthová radí, aby ste obmedzili jeho pitie na minimum.

Pečeni tiež príliš neprospievajú solené, mastné a vyprážané jedlá, ale aj údeniny a tučné mliečne výrobky.

Zdroj: marilyn barbone/shutterstock.com

Prospešná je zelenina, najmä listová, koreňová i hlúbová. Vo vašom jedálničku by nemali chýbať ryby, morské riasy a semienka.

Negatívny vplyv majú aj cigarety. Preto obmedzte fajčenie, ale podľa lekárky je najideálnejšie úplne prestať.

Pomáhajú aj bylinky, dôležité je pitie

Detoxikácii pečene napomáhajú tiež bylinky. Medzi tie najúčinnejšie patrí pestrec mariánsky, ktorý podporuje rast jej nových buniek. Môžete si z neho urobiť čaj alebo užívať kapsule.

Zdroj: Lunov Mykola/shutterstock.com

Škodlivé látky, ktoré sa v tele nahromadili, treba odplaviť. Nemali by ste preto zabúdať pravidelne piť. Najlepšia je čistá voda z vodovodu v kombinácii so zeleninovými šťavami a bylinkovými čajmi.

Ak ste vášnivými milovníkmi kávy, snažte sa jej konzumáciu obmedziť na minimum. Zabudnite na sladené nápoje a limonády. Dopriať si môžete raz za čas pohárik vína alebo malé pivo.

Pohyb a odpočinok

Súčasťou detoxikačnej kúry by mal byť tiež pohyb a odpočinok. Mali by ste pri týchto činnostiach mať na zreteli vek, zdravotný stav a doterajšiu fyzickú záťaž.

Ak ste zvyknutí pravidelne športovať, potom bude pre vás táto súčasť očistnej kúry jednoduchšia. Tí, ktorí športu počas roka príliš neholdujú, mali by s ním začať pozvoľna a podľa svojich možností. Nemali by ste sa prepínať a hneď nasadiť tempo tzv. vrcholových športovcov.

Prečítaje si aj: Očista organizmu cez hrubé črevo. Je to dobré alebo nie?

„Všetko robte s rozvahou. Myslite na to, že to robíte pre seba, svoje zdravie i potešenie. Nezabúdajte odpočívať a majte sa radi," uzatvára praktická lekárka pre bety.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.