Domáce

Vyčíslili škody v Terchovej. Sú závratné

Povodeň v Terchovej
Povodeň v Terchovej Zdroj: HaZZ Žilina

Oblasť zasiahla silná búrka.

Odstraňovanie následkov po pondelkovej silnej búrke a ničivej prívalovej vlne vo Vrátnej doline potrvá Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP) dva až tri mesiace, pričom náklady dosiahnu minimálne 2 milióny eur.

Zdroj: HaZZ Žilina

SVP, ktorý je podľa štátneho tajomníka MŽP zložkou ministerstva a v popise prác má aj starostlivosť o vodné toky, už začal presúvať ťažkú techniku.

"Čakáme ešte na sprejazdnenie niektorých ciest, aby sme sa dostali do maximálnej vzdialenosti od obce Terchová a technika sa dostala až úplne k chate Vrátna. Pričom v intraviláne už vidíte techniku SVP. Pred nami stojí neľahká úloha. Musíme vyčistiť koryto rieky Varínka, ktorá preteká aj obcou, v dĺžke asi päť kilometrov. Toto bude gro prác. Je to potrebné vyčistiť od kameniva a bahna, ktoré sa naplavilo. Samozrejme, budeme rešpektovať lokálne pravidlá, hlavne ide o národný park. Takže tento potok dáme do pôvodného stavu," povedal v Terchovej  štátny tajomník ministerstva životného prostredia Vojtech Ferencz.

Generálny riaditeľ SVP Marián Supek zdôraznil, že čistenie tokov priamo v obci má minimalizovať ohrozenie občanov ďalšími zrážkami. "Práce je naozaj veľa. Ten päťkilometrový úsek je totálne rozbitý a našou prvotnou úlohou bude zastabilizovať brehy, aby nedošlo k ďalším zosunom. Potom upratať koryto do pôvodného tvaru a sprietočniť tak, aby malo kapacitu ako pred touto katastrofou. Odhadujeme, že práce naozaj budú trvať minimálne dva, tri mesiace. A myslím si, že rozsah prác je taký obrovský, že číslo 2 milióny eur bude nedostatočné," skonštatoval Supek.

Geológovia analyzujú dáta z terénu

SVP si podľa neho techniku objedná aj u podnikateľov a firiem. "Aby sme naozaj pre občanov Terchovej aspoň psychické bremeno, ktoré tu teraz asi každý znáša, trošku zmiernili. Aby mali trošku pokoja a istoty, že naozaj môžu aj pokojne spávať. Úprava koryta vodného toku v obci je jasná. Ale vyššie je to problematickejšie, lebo sme v národnom parku a je to piaty stupeň ochrany. Tam môžeme naozaj urobiť len úpravy, ktoré sú možné v 5. stupni ochrany. To znamená, prírodný rast koryta, nejaké technické úpravy tam nepredpokladáme," doplnil generálny riaditeľ SVP.

Podľa štátneho tajomníka MŽP geológovia analyzujú prvotné dáta zozbierané priamo v teréne, aby vylúčili ďalšie riziká zosuvu. "Analýza prebehne do dvoch dní a už počas víkendu sa budú presúvať praktickí geológovia aj s technikou, aby potvrdili alebo vylúčili riziká ďalšieho zosuvu. Respektíve sa pokúsia navrhnúť nejaké stabilizačné opatrenia do budúcnosti," uzatvoril Ferencz.

 


TERCHOVÁ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.