Chcete mať doma vždy upratané? Naučte sa tieto triky

Z upratovania napokon môžete mať aj radosť.

Práve ste si vydýchli. Vysávač je už odložený v komore, dlážka schne a po prachu a vodnom kameni už nikde nie je ani stopa. Pohľad na uprataný dom je vždy uspokojujúci. Problémom ale je, že na druhý deň to tak dokonalo už nevyzerá a o tri dni neskôr si nikto nespomenie, že sa vôbec upratovalo. Taká je realita.

V ideálnych predstavách by sa všetko upratovalo samo, alebo by ste využili služby upratovačky. Ešte nedohľadnejšia je vízia, že by namiesto vás upratoval partner. Alebo nie? V dnešnej dobe je to veru rôzne.

Avšak niektoré ženy majú v domácnosti neustále poriadok a aj keby ste otvorili hocijakú zásuvku, každá vec by mala svoje presné miesto. Práve preto od nich spísal portál blesk.cz rady, aby aj vaša domácnosť zažila poriadok a systém. Dôležité je, aby ste si vytvorili z jednotlivých upratovacích úkonov automatický návyk. Potom ani nevedia, že upratujú.

Prečítajte si aj: Po sviatkoch je dôležité sústrediť sa na pečeň, pomôže jej detox

Všetko má svoje miesto

Na poličkách, stole, kuchynskej linke, jednoducho nikde by nemali byť pohodené zbytočnosti. Všetky veci, ktoré nepotrebujete pre každodenné fungovanie, schovajte do skríň, zásuviek, krabičiek, tašiek, kdekoľvek.

„Nechápem, ako niekto môže nechať v obývačke na zemi pol dňa položené vreckovky. Keď niečo vidím na neobvyklom mieste, jednoducho to dám na svoje miesto," radí Alena.

Vyhadzovanie

Túto šálku ste dostali od kamarátky pred dvadsiatimi rokmi a táto soška je spomienka na prvú dovolenku v Grécku. Podobné neužitočné veci iba skladujete. Musíte sa naučiť bez emócie staré, nepotrebné a rozbité veci jednoducho vyhodiť. Nestrácajte čas zbytočným premýšľaním o prípadnej oprave, alebo iným spôsobom využitia a jednoducho ich okamžite vyhoďte.

Zdroj: shutterstoc.com/Photographee.eu

Dekorácie

Najhoršie je, keď je toho v domácnosti veľa. Veľa kvetín, veľa sviečok, veľa dekorácií, fotorámikov, všetkého. Samozrejme máte mať svoj príbytok útulný, ale to sa dá dosiahnuť aj s pár kusmi.

„Nemám doma veľa vecí. Všimnite si, že aj keď prídete do uprataného bytu, kde sú police plné zbytočností, pôsobí to na vás, akoby tam bol neporiadok. Všetkého veľa škodí. Aj podobných detailov," opisuje svoj postreh Hana.

Čistý stôl

Podľa Ivany Kolářovej, odborníčky na feng-šuej, je nesmierne dôležité mať vždy čistý jedálenský stôl. „Považujem ho za stred každého domova. Je to miesto, kde sa stretávate s rodinou a priateľmi. Nielenže tam jete, ale sa aj rozprávate a staráte sa o svoje vzťahy. U nás doma na jedálenskom stole maľujeme, hráme hry, šijeme na šijacom stroji, pečieme sladké, sedíme tam s priateľmi a oslavujeme," vysvetľuje.

Prečítajte si aj: Nezanedbajte prevenciu a kontrolujte si prsníky aj sama. Vysvetlíme vám to krok po kroku

Každý vie, kde čo patrí

„Špinavá bielizeň patrí do koša v kúpeľni, ponožky do zásuvky, fotky do krabice, lieky do skrinky... Je to jednoduché. Keď si niečo vytiahnete, po použití to vráťte na svoje miesto. Tak to musíte robiť vy aj váš partner a deti," jednoduchý a zároveň geniálny systém prezrádza Alena.

Obávate sa, že si na to nezvyknete a nebudete to tak robiť? Nebojte sa. To, čo si zo začiatku budete prikazovať, sa pre vás neskôr stane prirodzeným.

Zdroj: shutterstoc.com/Room27

Časté upratovanie

Mohlo by sa vám zdať, že pravidelné upratanie neporiadku z viditeľných miest a klasická starostlivosť o domácnosť je dostačujúca pri dosiahnutí čistého domova. Nie je to pravda. Aspoň raz za tri mesiace je potrebné, aby sa celá rodina pustila do upratovania. Umyjete miesta, kde sa normálne nedostanete, operiete deky, závesy, vytepujete koberce, umyjete okná a jednoducho prejdete byt od podlahy až po strop. V prípade, že máte veľký dom a nevystačíte si naň, nehanbite sa zavolať si niekoho na pomoc. Alebo rovno aj upratovaciu firmu.

Upratovací systém

Všeobecne platí, že sa musí upratovať od hora nadol a od najvzdialenejšieho kúta k dverám. „V opačnom prípade vám hrozí, že si v počas upratovania zašpiníte už očistené povrchy," upozorňuje profesionálna upratovačka Iveta.

Veľké upratovanie by ste mali začať v kúpeľni a v kuchyni, tie sú najnáročnejšie a na začiatku upratovania, máte najviac energie. „Toaletu a miesto, kde napúšťate vodu si nechajte na záver. Budete tam predsa naberať vodu a vylievať tú špinavú, tak nech nemusíte jedno miesto umývať dvakrát," dodáva.

Prečítajte si aj: Psychologička: Mnoho detí sa vzdeláva v posteli a pyžame, nemajú ani režim dňa

Moderná elektronika

Žijeme v modernej dobe, tak si doprajte aj moderné prístroje. Tak ako za vás perie práčka a umývačka riadu zas umýva riad, môžete mať aj iné výrobky. Určite vám pomôže naparovacia stierka na umývanie okien, poloautomatický mop, robotický vysávač a mnohé iné. Hneď sa vám bude ľahšie upratovať.

Radosť

Presne tak, z upratovania môžete mať radosť. Pustite si hudbu a pretancujte upratovaním. Na záver sa svojím výkonom pokochajte, potom sa pochváľte a napokon sa aj odmeňte. Veď si to zaslúžite.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti