V malých dedinkách na severovýchode Slovenska testujú ľudí zo sanitiek

Ilustračná foto.
Zdroj: TV Markíza

Cez víkend im pomôžu aj desiatky poľských zdravotníkov.

Rozbehli sa do dedín. Dobrovoľníci Slovenského červeného kríža testujú na vidieku. Začali v stredu (20. 1.) a do nedele musia stihnúť desiatky obcí. Mobilné odberné jednotky majú všetko rozplánované do detailov

Dezinfekcia, ochranné obleky, rukavice, štíty, počítače, tlačiarne a samozrejme certifikáty a antigénové testy. Keď všetko naložili, pred siedmou vyrazili na cesty. V rukách mali presný harmonogram päťdňového skríningového testovania na severovýchode Slovenska. „Je to zatiaľ naša najväčšia logistická akcia, ktorú náš územný spolok zabezpečuje," konštatoval riaditeľ svidníckeho územného spolku Slavomír Sakalík.

V štyridsiatke obcí na to použijú dve ojazdené sanitné vozidlá, ktoré pred týždňom získali od bratislavskej záchranky. „Do danej obce príde tento mobilný odberový tím na tejto sanitke, kde sa vlastne v určenom čase, dajme tomu hodiny, alebo dvoch, pretestuje zhruba 50 - 100 občanov v danej dedine, keďže týchto dedín s takýmto počtom občanov je v našom okrese veľa," povedal prednosta stropkovského okresného úradu Peter Harvan.

Aj tie najmenšie obce na severovýchode vlani v novembri testovanie zvládli. Dokázali by to i teraz, no takto je to výhodnejšie. „Boli by však viac-menej problémy s odvozom odpadu, boli by to vyššie náklady čo sa týka elektriky, kúrenia miestností. Vďaka okresnému úradu, že sa o to postarali," hovorí starosta obce Potoky Milan Vavrek.

Vo väčších obciach sú dve až tri hodinky, v tých menších polhodinka, niekde hodinka. Záleží to od toho, koľko majú predpokladaný počet otestovaných obyvateľov.

Každú z dvoch osádok tvorí zdravotník, asistent, administratívny pracovník a vodič. Mestám a obciam na severovýchodnom Slovensku by cez víkend malo pomôcť aj 200 poľských zdravotníkov testovať na koronavírus.

Reportáž spracoval Pavol Sivák

STROPKOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti