Africký mor ošípaných sa nekontrolovateľne šíri ďalej. Infikovaného diviaka našli náhodou

Rihanna v New Yorku
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Veterinárna správa poľovnému združeniu okamžite nariadila prísne opatrenia.

Africký mor ošípaných sa nekontrolovateľne šíri ďalej. Vo Veľkom Šariši infikovaného diviaka našli policajti len náhodou pri ceste po zrážke s autom.

Odobraté vzorky z neho boli pozitívne, v tomto revíri je to prvý potvrdený prípad afrického moru ošípaných.

Veterinárna správa poľovnému združeniu okamžite nariadila prísne opatrenia, a síce mesačný zákaz lovu. Z poľovníkov sa tak teraz stanú len zberači zdochlín, na ktoré im poslali jeden plastový kontajner.

V okresoch Prešov a Sabinov už africký mor zaznamenali v katastroch 22 obcí. Podľa poľovníkov je stratégia boja s touto infekciou neúčinná. Myslia si, že zodpovednosť by mal za to niesť riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Riaditeľ osobnú zodpovednosť omieta. Tvrdí, že postupujú presne podľa európskych smerníc a pod kontrolou odborníkov z Bruselu, ktorí si boli situáciu u nás už aj osobne preveriť.

Situáciu podľa neho podcenili poľovníci, ktorí mali diviakov zlikvidovať ešte pred vypuknutím nákazy.

Poľovníkom sa však tiež nepáči, že im za nájdeného uhynutého diviaka ponúkajú nižšiu sumu než za odloveného. Podľa nich by mali radšej ľuďom zakázať vstup do lesa a lov povoliť aj v ohniskách nákazy.

V niektorých okresoch je uhynutých diviakov toľko, že ich nestíhajú ani zbierať. Opatrenia v nich menia podľa aktuálnej situácie.

Viac v reportáži Martina Jedináka.


PREŠOV/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prešov

Dôležité udalosti