Človeka zastrelil ako bezcennú bytosť. Z rozsudku súdu nad vrahom Jána Kuciaka mrazí

Product manager - VOYO
Product manager - VOYO Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Najvyšší súd vysvetľuje, prečo nájomnému vrahovi sprísnil trest a za mreže ho poslal až na 25 rokov.

Človeka zastrelil ako bezcennú bytosť. Aj toto sa píše v rozsudku nad Miroslavom Marčekom, ktorý zavraždil novinára Jána Kuciaka so snúbenicou i podnikateľa z Kolárova.

Najvyšší súd vysvetľuje, prečo nájomnému vrahovi sprísnil trest a za mreže ho poslal až na 25 rokov. Podľa súdu bolo len šťastím, že medzi jeho obeťami nebolo aj dieťa.

„Chcem sa ospravedlniť poškodeným za ujmu, ktorú sme im spôsobili,“ vyhlásil Marček na súde pred rokom.

Pred očami manželov Kuciakovcov a Zlatice Kušnírovej sa vtedy priznal a opísal, ako v dome vo Veľkej Mači chladnokrvne zastrelil ich deti.

Marček sa zároveň priznal aj k vražde podnikateľa Petra Molnára z Kolárova, ktorého takisto zabil v jeho dome.

Špecializovaný súd vzhľadom na to upustil od doživotia a Marčekovi vymeral 23-ročný trest. Jeden z dôvodov bol aj ten, že v vrahovi videl potenciál, aby po odpykaní trestu viedol riadny život. Svedčiť o tom malo jeho štvormesačné spolužitie s priateľkou predtým, ako si poňho prišli kukláči.

Podľa rozsudku najvyššieho súdu sa za taký krátky čas nedá zistiť, či je schopný polepšenia. Aj preto mu pôvodný trest zrušil a zvýšil na 25 rokov.

To, že sa Marček priznal, je podľa súdu poľahčujúca okolnosť, no zároveň zdôrazňuje, že tak urobil až v priebehu vyšetrovania a pod ťarchou iných dôkazov. Podčiarkuje tiež jeho chladnokrvnosť.

Marček dostal za zavraždenie novinára 20-tisíc eur. V rozsudku sa píše aj o tom, ako sudcov zarazila skutočnosť, že Marček išiel vraždiť s tým, že ak by bola na mieste činu aj iná osoba, zabije aj ju. Čo sa, žiaľ, aj potvrdilo v prípade Martiny Kušnírovej.

V rozsudku sa píše, že v prípade nebohého Molnára v deň vykonania skutku bolo len náhodou to, že sa na mieste činu nenachádzal jeho maloletý syn.

Ten totiž zvykol u svojho otca prespávať. Podľa súdu sa Marček nijako nesnažil presvedčiť, či je podnikateľ v dome sám, keď ho prišli, ako sám vypovedá, s Tomášom Szabóom zastreliť.

Szabó dostal za túto vraždu a za účasť na vražde novinára takisto 25 rokov, tento rozsudok však zatiaľ nie je právoplatný.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozsudok

Dôležité udalosti