Motoristi hlásia opäť problémy s STK. Najmä tí s pohonom 4x4

Problémom môže byť obyčajný sneh.

Motoristi opäť hlásia problémy na staniciach technickej kontroly. V mnohých regiónoch nedokážu prejsť kontrolou, ak majú vozidlo s pohonom 4x4. Problémom môže byť obyčajný sneh.

Podobne dopadol aj Miroslav. Auto s pohonom 4x4 mal objednané na STK-čke v Žiline.

„Povedali mi, že na mojom vozidle sa nedá vykonať brzdná skúška, lebo sa nachádza na ceste súvislá vrstva snehu a ľadu," posťažoval sa.

Auto mu teraz trčí v garáži. Jazdiť na ňom nemôže, aj keď je pravdepodobne technicky v poriadku.

„Potvrdenie Vám žiadne nedajú. Keby som vyšiel na cestu, tak policajti mi dajú pokutu a odoberú mi doklady," dodáva Miroslav.

Či sú brzdy na tzv. štvorkolkách funkčné, merajú technici vo väčšine staníc pomocou skúšobnej jazdy. Auto na ceste rozbehnú a rýchlo zabrzdia. Sneh je ale pre meracie zariadenie problém.

„Zasnežená vozovka nám neposkytne dostatočnú adhéziu na vyhodnotenie technického stavu bŕzd. V takomto prípade je nutné skúšku samozrejme odložiť," vysvetľuje Peter Hulman, riaditeľ Národnej asociácia STK.

Riešením sú aj meracie valce na všetky 4 kolesá. Tie má však máloktorá stanica.

Skúšobnou jazdou merajú technici autá na Slovensku už roky. Prečo sa ale sťažnosti zákazníkov kopia až teraz!? Ministerstvo dopravy má jednoduchú odpoveď - už sa nedá podvádzať.

Čo to znamená pre zákazníka? Na STK sa musí objednať s dostatočným predstihom, aby mal možnosť čakať na náhradné termíny. Alebo cestovať po Slovensku a hľadať stanicu s lepším vybavením či bez snehu.

Viac v reportáži


ŽILINA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Stk

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.