Viliam mal na sobotu letenku do Anglicka. S naším certifikátom ho do lietadla nepustili

Letecké spoločnosti si samy určujú, koho na palubu pustia. Prepadnutú letenku nepreplatia.

Nie je certifikát, ako certifikát. Do lietadla vás s výsledkom z celoplošného skríningu nemusia pustiť. Letecké spoločnosti si samy určujú, koho na palubu pustia. Prepadnutú letenku nepreplatia.

Viliam mal na sobotu letenku do Anglicka. S našim certifikátom ho však nepustili ďalej ako do letiskovej haly na košickom letisku. Dôvod? Certifikát nebol v anglickom znení.

„Snažil som sa kontaktovať zdravotnícke linky, ale bolo mi oznámené, že taká možnosť nie je, že nemôžu posielať rovnaký výsledok dvakrát. Keď som sa opýtal na modrý certifikát, tak mi bolo oznámené, že už tieto certifikáty nevydávajú, už vlastne len SMS správou," hovorí.

Modré certifikáty nevydáva každé odberné miesto. Štát ich počas tohto kola testovania nedistribuoval všade. Niektoré samosprávy si natlačili vlastné formuláre, iní vydajú len takú A4-ku.

„Konkrétne letecké spoločnosti si určujú pravidlá podľa seba. Máme informácie, že viaceré vyžadujú ten konkrétny modrý certifikát v rámci našich MOMiek, ale zlatším štandardom býva momentálne vyžadovať PCR testy," Martin Klus, štátny tajomník MZV SR.

Cestovanie v covidovej dobe nie je nemožné, ale najmä pri letoch s prestupom je komplikované. Väčšina leteckých spoločností posiela do mailu spolu s letenkou aj inštrukcie ku konkrétnej linke.

„Treba si poriadne naštudovať kade idete, kde prestupujete, lebo teraz sa vôbec nedá lietať cez USA. A keď som si hľadal letenky z Kanárskych ostrovov do Mexika, veľa bolo s prestupom niekde v Atlante, Dallase a to by ma nepustili do toho lietadla. Niektoré letiská tiež vyžadujú negatívny test , napríklad keď prestupuješ v Amsterdame. Čiže je to také mínové pole, a ty musíš nájsť takú svoju najjednoduchšiu cestičku," radí Milan Bardun, cestovateľský bloger.

Cestovanie sa sprísni aj v rámci Európskej únie. V niektorých krajinách bude karanténa povinná aj pre tých s negatívnym testom. Eurokomisia vyzýva, aby ľudia necestovali za turizmom a hranice prekračovali len v nevyhnutných prípadoch.

Viac v reportáži


KOŠICE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lietanie

Dôležité udalosti