Kalamita na východe: Pre husté sneženie uviazli autá na cestách. V Tatrách hrozia lavíny

Horský priechod Dargov je v oboch smeroch neprejazdný.

Kalamita na východnom Slovensku. Predpovede meteorológov sa naplnili, husto sneží a fúka aj vietor. Počasie narobilo poriadne problémy. Vodiči hlásia, že uviazli na cestách a viaceré úseky sú neprejazdné.


Horský priechod Dargov je sprejazdnený aj pre nákladné motorové vozidlá. Dobšinský kopec je pre nákladnú dopravu stále neprejazdný.

Informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach Lenka Ivanová s tým, že pre osobnú dopravu je na úseku cesty Bohdanovce – Slanec v okrese Košice-okolie prejazdný jeden jazdný pruh.

Ako pripomenula, najhoršia situácia bola na horskom priechode Dargov, kde sa skrížilo niekoľko kamiónov a v niekoľkokilometrových kolónach autá stáli v oboch smeroch už od skorého pondelkového rána.

„Situáciu navyše komplikovalo neutíchajúce sneženie spojené so silným nárazovým vetrom. Osobná doprava bola púšťaná striedavo v jednom jazdnom pruhu a krátko pred 13.00 h sa tento úsek podarilo sprejazdniť aj pre nákladné motorové vozidlá,“ uviedla.

Na Dobšinskom kopci policajti naďalej regulujú dopravu a odstavujú nákladné motorové vozidlá. Pre osobnú dopravu sa pred 11.00 h podarilo sprejazdniť Čermeľskú cestu po rekreačné stredisko Jahodná, dôvodom uzávery tohto úseku boli popadané stromy.

Policajti v pondelok do 12.00 h evidovali na cestách Košického kraja deväť škodových udalostí a jednu dopravnú nehodu.

„Naďalej apelujeme na všetkých účastníkov cestnej premávky, aby svoju jazdu prispôsobili aktuálnym poveternostným podmienkam a dbali na zvýšenú bezpečnosť nielen svoju, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Opatrnou a zodpovednejšou jazdou vodičov sa v mnohých prípadoch dá predísť tragédiám a kolíziám na zimných cestách,“ dodala Ivanová.

Takto to aktuálne vyzerá na horskom priechode Dargov.

AKTUÁLNE: KALAMITA V KOŠICKOM KRAJI Horský priechod Dargov.

Uverejnil používateľ Polícia SR - Košický kraj Nedeľa 24. januára 2021

ZDROJ: Polícia SR - Košický kraj

Počasie komplikuje na východe Slovenska aj vlakovú dopravu. Na sociálnej sieti o tom informuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).

Podľa informácií ZSSK mimoriadne mešká osobný vlak zo stanice Strážske do Prešova 95 minút. Regionálny expres z Prešova do Košíc mešká viac ako 20 minút zo stanice Ličartovce. Hodinové meškanie má aj osobný vlak z Margecian do Nálepkova.
Od pondelkového rána je pre spadnutý strom na trati prerušená doprava v úseku Kysak - Malá Lodina.

Problémy aj v Tatrách

Na cestách v Prešovskom kraji sa vytvára súvislá vrstva kašovitého snehu. „Z uvedeného dôvodu sú niektoré úseky ciest ťažko prejazdné, hlavne kopce a horské priechody. V úseku diaľnice D1 od Prešova po Hybe je do odvolania v oboch smeroch z dôvodu hustého sneženia znížená rýchlosť na 80 kilometrov za hodinu. Žiadame vodičov o maximálne zvýšenú opatrnosť a zhovievavosť, keďže podľa nami zistených informácii je všetka možná cestárska technika v teréne," uvádza polícia.

Výdatná snehová nádielka na východnom Slovensku spôsobuje komplikácie v doprave aj v okolí Popradu. Na cestách sa nachádza päť až desať centimetrov snehu. V meste Poprad dosahuje snehová pokrývka 20 až 25 centimetrov.

Informuje o tom radnica na svojej webovej stránke s tým, že Správa mestských komunikácií (SMK) Poprad je od 1.30 h nonstop v teréne.

Ako ďalej priblížila samospráva, v teréne sú veľké vozidlá, multikáry, traktory či malé frézy, a okolo 40 pracovníkov nastúpilo na ručné čistenie chodníkov a vstupov do bytových domov.

„Zrána bol najväčší problém s prejazdnosťou štátnych ciest Veľká ul. Fraňa Kráľa, Železničná ulica, cesta smerom na letisko, Západ- Slovenského odboja a 1/66 Štefánikova - kruhový objazd," ozrejmila radnica. Na mestských komunikáciách je podľa nej najväčší problém so zaparkovanými vozidlami na krajniciach vozovky a chodníkoch.


Tretí stupeň lavínového nebezpečenstva

Pre oblasť Vysokých a Nízkych Tatier je nad hranicou 1700 metrov nad morom vyhlásený zvýšený, tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Pod touto hranicou a v Západných Tatrách i Veľkej a Malej Fatre platí mierna lavínová hrozba, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

„Silný vietor previal nový sneh na záveterné svahy všetkých orientácií. Vytvorili sa tu nebezpečné snehové dosky, vankúše a na hrebeňoch preveje. Tieto nebezpečné snehové útvary je možné uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení," konkretizoval Buliak. Vyskytnúť sa môžu aj malé a stredne veľké spontánne lavíny.

Najviac snehu sa nachádza na východných stranách pohorí. „V miestach, kde prechádzal sneh z dažďa do sneženia, sa v profile nachádza veľmi nestabilná vrstva krúpkov, ktorá znižuje súdržnosť snehovej pokrývky," upozornil Buliak.

Ráno bolo na horách zamračené počasie so silným vetrom severných až severozápadných smerov. Od skorého rána začalo silno snežiť, v najvyšších polohách pripadlo do 20 centimetrov nového suchého prachového snehu. Teplota sa pohybovala od mínus 14 na vrcholoch hôr po mínus tri stupne Celzia na podhorí.

KOŠICE/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kalamita

Dôležité udalosti