Inšpektori zisťovali, aké respirátory kupujeme na Slovensku. Výsledky vás nepotešia

Polícia preveruje osoby.
Zdroj: Teleráno

Prečítajte si, ako musí správny respirátor vyzerať.

Slováci začali výrazne nakupovať respirátory. Niekoho zaujala akcia v obchode, iní uvažujú dopredu a zachytili informáciu o ich povinnom nosení u našich západných susedov - Rakúsku i Česku. U nás nie sú povinné, ale minister zdravotníctva Marek Krajčí ich nosenie ľuďom odporúča.

Niekto od respirátora očakáva lepšiu ochranu pred mutáciami koronavírusu. Slovenská obchodná inšpekcia sa preto vlani zamerala aj na kontrolu filtračných tvárových polmasiek - respirátorov FFP2 a FFP3. Dá sa na ne spoľahnúť, aké majú s nimi skúsenosti inšpektori? Na trhu sa objavili aj také, ktoré nemajú certifikát.

V Teleráne vedúci metodiky technickej kontroly SOI Marián Jargaš vysvetlil, ako dopadla kontrola a upozornil na to, čo si majú zákazníci pri ich kúpe všímať.

Ako sa ukázalo, situácia v súvislosti so spomínanými respirátormi nie je u nás uspokojivá. Viac ako 92 percent kontrolovaných respirátorov inšpektormi SOI nevyhovovali požiadavkám a ich predaj, do odstránenia nedostatkov, zakázali. „Až 95 percent kontrolovaných subjektov si nesplnilo povinnosti a 59 percent ponúkalo predaj iným osobám, než tým, ktoré sú oprávnené ich nakupovať," priblížil Jargaš.

Ako rozpoznáme kvalitný respirátor

Pred kúpou by si mali ľudia skontrolovať všetky údaje, ktoré majú byť na výrobku, resp. balení napísané. Sú to údaje o výrobcovi, vrátane celej adresy. Ak je výrobca napr. z Číny, popis by mal obsahovať aj informácie o dovozcovi.

„Musí tam byť tiež uvedené, že ide o respirátor FFP2 a FFP3, európska norma EN149 a označenie CE. Toto označenie je dôkazom toho, že výrobok spĺňa európsku legislatívu. Informácie by mali ľudia nájsť už priamo na obale tovaru, nie až po jeho otvorení," vysvetlil Jargaš.

Zdroj: Teleráno

Upozorňuje, že za písmenami CE si treba všímať aj štvormiestne číslo skúšobne. Tá dohliada na celý proces výroby. Výrobok musí obsahovať návod na použitie v slovenčine, s podrobným vysvetlením, ako ho používať, ošetrovať a skladovať.

Rúška, resp. respirátory boli, ako povedal Jargaš, v minulosti na okraji záujmu spotrebiteľov a celá infraštruktúra, od výrobcov až po laboratórne testy, boli prispôsobené iba na profesionálne použite.

„Ak by sme aj chceli dať tieto rúška testovať, problémom je, kde sa to dá urobiť. V Európe je nedostatok takýchto laboratórií. No podnikatelia by sa nemali radovať, že môžu dovážať čo chcú. SOI je súčasťou medzinárodného projektu a bude posielať odobraté respirátory alebo rúška na testovanie do zahraničných laboratórií pod záštitou Európskej komisie," dodal.

BRATISLAVA/zg, Teleráno

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Soi

Dôležité udalosti