Len pred týždňom otvárali ministri provizórny most cez Hornád. Dlho nevydržal

Mostné provizórium sprejazdnili za účasti ministrov Romana Mikulca a Jaroslava Naďa.

Dočasné premostenie cez rieku Hornád medzi Kysakom a Veľkou Lodinou v okrese Košice-okolie zatiaľ zostáva otvorené. Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislava Trnku však nespĺňa technické parametre na to, aby po ňom mohli jazdiť vozidlá. Minister vnútra Roman Mikulec tvrdí, že zástupca Správy ciest (SC) KSK označil v protokole z hlavnej prehliadky mosta stavebno-technický stav za bezchybný.

Mostné provizórium, ktoré je v majetku Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR, sprejazdnili v pondelok (18. 1.) za účasti ministra vnútra Romana Mikulca a ministra obrany Jaroslava Naďa (obaja OĽaNO). Malo zvládnuť prejazd áut do 40 ton a autobusov.

Jeho výstavbu zabezpečoval Okresný úrad Košice-okolie v súčinnosti s armádou a Hasičským a záchranným zborom (HaZZ). Podľa KSK k sobotňajšiemu dňu premostenie nebolo odovzdané do údržby krajskej správy ciest.

„Správa ciest KSK aj napriek tomu, že nemá k tomuto premosteniu žiadny majetkoprávny vzťah, v piatok (22. 1.) podvečer provizórne opravila poškodené časti konštrukcie tak, aby bol možný prejazd. Je však nevyhnutné bezodkladne zabezpečiť komplexnú opravu premostenia, keďže časť dosiek je stále polámaných alebo sú prehnité, železná konštrukcia, ktorá drží drevenú mostnicu, je vytrhnutá a uvoľnená. Aj preto sa kraj snaží spojiť so štátnymi orgánmi, ako Okresný úrad Košice-okolie a SŠHR SR, aby urobili nápravu," informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.


V rámci tohto prípadu sme požiadali o stanovisko SŠHR. Tá tvrdí, že po podpísaní výdajok a preberacieho protokolu prechádza zodpovednosť na subjekt, ktorému bol materiál vyskladnený.

„Projektovú dokumentáciu zabezpečoval KSK. Ten realizoval nielen betonáž nájazdových rámp ale aj zaťažkávaciu skúšku. V decembri 2020 a v januári tohto roka sme Okresnému úradu Košice - okolie poskytli prvky mostovej konštrukcie ŤMS pre účely dočasného premostenia rieky Hornád. SŠHR pri vydávaní rozhodnutia o poskytnutí mobilizačných rezerv neskúma, kto bude realizovať stavebné činnosti ani to, ako bude zabezpečená údržba materiálu počas jeho používania. Toto nie je naša zodpovednosť," znie vo vyjadrení s dôvetkom, že materiál je bezpečne ukrytý.

„Mostiny, ktoré boli použité na uvedenom dočasnom premostení, boli pred ich osadením vizuálne prekontrolované, a to pri vyskladňovaní zo skladu SŠHR, ako aj pri samotnom osadení do konštrukcie náhradného premostenia a nejavili žiadne známky poškodenia. Všetok materiál použitý na uvedenom náhradnom premostení je uskladnený v krytých skladoch, čiže nie je vystavený vonkajším poveternostným podmienkam a je na ňom priebežne vykonávaná údržba."

SC KSK je naďalej súčinná a tento most monitoruje, aj keď to nie je v jej kompetencii. Snažíme sa uskutočňovať také kroky, aby sme zabránili najväčšiemu nešťastiu,“ povedal Trnka na pondelkovom brífingu. SC KSK podľa neho dokončovala práce, na ktorých sa nedohodli, aj pred otvorením provizórneho premostenia. Ďalšie nutné opravy realizovala uplynulý víkend. „My sa aj budeme pýtať SŠHR SR, ako je možné, že niečo, čo majú na sklade a majú to certifikované, nie je užívaniaschopné,“ uviedol.

Návrh zabezpečiť a postaviť dočasné premostenie podľa jeho slov prišiel zo strany štátu. „Je to taký danajský dar. Na jednej strane nám to ušetrilo finančné prostriedky, no na druhej to zabrzdilo iné projekty, keďže niekoľko ľudí sa mostu venuje nepretržite, hoci ho v podstate ani nespravujeme. Z pohľadu funkčnosti a riešenia tejto situácie to nie je veľká výhra,“ skonštatoval Trnka.

Podľa Mikulca predseda KSK znevážil snahu štátnych orgánov pomôcť samospráve vyriešiť dlhodobo zanedbávanú situáciu a SŠHR SR spolu s rezortom vnútra aj obrany sanovali problém, s ktorým si kraj nevedel poradiť. Doplnil, že KSK nevyvíjal iniciatívu s riešením dočasného premostenia a štát podal pomocnú ruku. Pripomenul, že pôvodný most mal 50 rokov a mala ho na starosti SC KSK. „Je otázka, prečo kraj nechal situáciu 'dozrieť' až do takého stavu, že vlani v auguste museli most pre havarijný stav uzavrieť a o dva mesiace sa v októbri samovoľne zrútil."

Šéf rezortu tvrdí, že po tom, ako sa dozvedeli, že sa na moste nachádzajú poškodené drevené časti, začali situáciu operatívne riešiť. „Hasiči zo Záchrannej brigády HaZZ v Humennom boli dnes vyslaní, aby na miesto doviezli 50 kusov drevených fošní, teda mostín a kovové úchyty na uchytenie obrubníkov zo Správy štátnych hmotných rezerv SR. Sú v kontakte so starostkou, pre snehovú kalamitu je dnes nemožné dostať sa miesto. Prevoz bude vykonaný v utorok (26. 1.),“ vysvetlil Mikulec.

Pôvodný most cez rieku Hornád pre havarijný stav uzavreli v auguste minulého roka, v októbri došlo k jeho zrúteniu sa do rieky.

Cestu zahatali stromy

Cestu medzi Kysakom a Veľkou Lodinou v okrese Košice-okolie v dôsledku pondelkového nepriaznivého počasia zahatali stovky popadaných stromov.

Ako potvrdila hovorkyňa KSK Anna Terezková, cez dočasné premostenie cez rieku Hornád medzi Kysakom a Veľkou Lodinou sa už dá dostať. Obchádzková trasa v blízkosti Hornádu cez osadu Sopotnica je naďalej neprejazdná.

Ako na pondelkovom brífingu uviedol predseda KSK Rastislav Trnka, Správa ciest KSK v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom (HaZZ) intenzívne pracuje na odstránení stromov.

„Časovo to odhadli na dva až tri dni, verím, že to bude skôr a v priebehu zajtrajška bude táto cesta prejazdná a obyvatelia Malej Lodiny a Veľkej Lodiny sa po nej dostanú do Košíc a nebudú musieť využívať účelovú lesnú komunikáciu okolo vodnej nádrže Ružín," povedal. Dočasne sa do uvedených dvoch obcí z Kysaku nedalo dostať.

VEĽKÁ LODINA/TASR, rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme SŠHR

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.