Miliardári sa už z koronakrízy zotavili. Hrozí, že najchudobnejším ľuďom to bude trvať 10 rokov

Experti z Oxfamu spočítali, že 10 najbohatších ľudí sveta zarobilo počas posledných troch kvartálov roka 2020 spolu až 540 miliárd dolárov.

Vyzerá to tak, že z pohľadu najbohatších ľudí sveta sa už koronakríza skončila. Vyplýva to zo správy britskej neziskovej organizácie Oxfam, podľa ktorej sa miliardári po stratách z prvej polovice minulého roka finančne zotavili už koncom novembra.

Zatiaľ čo najbohatším ľuďom planéty trvalo vrátiť sa na pôvodnú úroveň za 10 mesiacov, tým najchudobnejší sa budú spamätávať ešte 10 rokov, predpovedajú autori správy, podľa ktorých je to „jasný príznak neudržateľnej a chorej ekonomiky". Píše o tom portál Huffington Post.

Hrozí, že, pandémia koronavírusu vymaže všetko, čo sa v rámci boja proti chudobe dosiahlo za posledných 20 rokov. Svetová banka odhaduje, že koronakríza spôsobí, že pod hranicou chudoby sa ocitne ďalších 200 miliónov ľudí. Týkať sa to má ako rozvojových krajín tak aj tých vyspelých, píšu autori správy, ktorí zároveň prišli s možným riešením tohto problému.

Experti z Oxfamu spočítali, že 10 najbohatších ľudí sveta zarobilo počas posledných troch kvartálov roka 2020 spolu až 540 miliárd dolárov. Stačilo by, keby sa z tejto sumy vyčlenilo 80 miliárd na posilnenie ekonomiky a spomínané milióny ľudí, by sa pádu do chudoby vyhli.

Podľa Oxfamu by napríklad tretina zo zisku miliardárov pokryla očkovanie každého zo 7,8 miliardy ľudí. (141,2 miliardy USD).

„Žiadať od bohatých aby prispievali na charitu by nemalo byť náhradou za dodatočné zdanenie ich príjmov, ktoré v uplynulých rokoch raketovo vystrelili nahor," vysvetlil viceprezident Oxfam America Paul O'Brien,

Oxfam preto navrhuje vyššie dane pre super-bohatých, aby sa tak vytvorilo spravodlivejšie a zdravšie ekonomické prostredie.

„Super-boháči používajú sieť daňových rajov aby sa vyhli riadnemu plateniu daní a zamestnávajú armádu manažérov, ktorí im zabezpečia vysoké zisky, ktoré nie sú dostupné pre bežných investorov. Veľké firmy sa vyhýbajú plateniu daní, platy zamestnancov a ceny dodávateľov tlačia smerom nadol a investujú menej do svojich obchodov aby tak zabezpečili maximálne zisky pre bohatých majiteľov. Miliardári aj firmy využívajú peniaz a konexie na to, aby ovplyvňovali vládnu politiku tak, ako im to vyhovuje. Toto všetko sa musí skončiť," dodal O'Brien.

NEW YORK/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.