Železnice do odvolania rušia 33 vlakov na tratiach z Bratislavy do Trnavy a Kútov

Exoplanéta Proxima Centauri b a hviezda Proxima Centauri. (umelecké znázornenie)
Zdroj: ZSSK

Dôvodom sú pokles cestujúcich i výsledky skríningového testovania.

Železničná spoločnosť Slovensko obmedzí dopravu na tratiach Trnava - Bratislava a Trnava - Kúty.

Vyťaženie vlakov na týchto úsekoch je totiž od 10 do 40 percent ich kapacity a oproti roku 2020 klesol počet cestujúcich o 70 percent, informoval o tom hovorca Tomáš Kováč.

Dopravca zároveň avizuje, že 70 percent oslovených zamestnancov ZSSK sa chce dať zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, preto žiada ministerstvo dopravy o výnimku pre rušňovodičov a vlakvedúcich.

Dopravca pozastaví vedenie 33 osobných vlakov, ktoré premávajú na linke Trnava - Bratislava-Nové Mesto (linka IDS BK S55) a na trati Trnava - Kúty, a to od stredy (27. 1.) až do odvolania.

Niektoré vlaky budú premávať ako cez víkend

Na úseku Trnava - Bratislava - Nové Mesto nebude premávať 27 osobných vlakov. „V rámci prímestskej dopravy ostane zabezpečený hodinový takt, v čase dopravnej špičky bude zabezpečený 30-minútový takt vlakov pri kombinácii vlakov Os a REX," vysvetlil dopravca s tým, že v úseku Pezinok - Bratislava zostane v čase dopravnej špičky zachovaný 20-minútový interval spojov.

Na úseku Trnava - Kúty bude zavedený grafikon v režime ako počas sobôt a dní pracovného pokoja. „Počas celého dňa bude zabezpečené železničné spojenie v dvojhodinovom takte, alternatívou spojenia v čase rannej dopravnej špičky bude prímestská autobusová doprava. Obmedzenie sa dotkne šiestich vlakov," spresnila ZSSK.

Dôvodom nie je len nízke vyťaženie, ale predovšetkým zvýšená chorobnosť a karanténa prevádzkových zamestnancov ZSSK na pozícii rušňovodič po skríningovom testovaní v období od 18. do 25. januára.

„ZSSK najskôr obmedzila dopravu 28 osobných vlakov na linke Senec - Bratislava-Petržalka, pričom obmedzenie malo trvať od 12. do 24. januára. Z dôvodu pretrvávajúcej zhoršenej pandemickej situácie a lockdownu je nutné toto obmedzenie predĺžiť," priblížila spoločnosť.

Obmedzenia dopravy na linke Senec - Bratislava-Petržalka ostávajú platiť do odvolania. Zároveň dochádza k obmedzeniu ďalšieho osobného vlaku na trati Galanta - Bratislava-Petržalka.

Podľa ZSSK aktuálne chýba v rámci celého Slovenska 102 rušňovodičov a 91 vlakvedúcich. Pracoviská Bratislava, Leopoldov a Nové Zámky predstavujú svojou štatistikou až 45 percentný podiel na celkovej bilancii chýbajúcich zamestnancov.

Železnice chcú skôr očkovanie zamestnancov

V súvislosti s vlakovým personálom je kritická situácia predovšetkým na západnom Slovensku.

„ZSSK by veľmi privítala, ak by boli viaceré, pre prevádzku osobnej vlakovej dopravy kľúčové, profesie (vrátane rušňovodičov a vlakvedúcich) zaradené už do aktuálnej fázy očkovania, keďže od ich práce doslova závisia milióny cestujúcich, no ich odbornosť znemožňuje nahradiť ich v krátkom čase iným personálom," dodal dopravca.

Aktuálne je väčšina z týchto zamestnancov zaradená na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 až v 10. a 11. fáze.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti