Vlani bolo o štvrtinu menej svadieb, najviac párov ich malo v septembri

Ilustračná snímka.
Zdroj: LL_studio/shutterstock.com

Snúbenci sa, okrem soboty, brali aj dva pracovné dni v týždni.

Vlani za prvých desať mesiacov uzavrelo manželstvo takmer 21 700 párov, čo je o 23 percent menej ako priemer za rovnaké obdobie v predošlých piatich rokov. Okrem sobôt sa konali svadby častejšie aj v piatok či štvrtok, informovla hovorkyňa štatistického úradu Jana Morháčová. 

Pandémia koronavírusu ovplyvnila počas roka 2020 aj počet sobášov. K výraznému poklesu ich počtu došlo už počas prvej vlny pandémie, prepad trval aj na začiatku leta s nadpriemerným počtom sobášov v auguste, tradičným počtom posledných rokov na začiatku jesene a druhou vlnou poklesu na sklonku roka.

„Aktuálne čísla roku 2020 sme porovnali s priemerom predošlých piatich rokov nielen s predchádzajúcim rokom, aby bol pohľad na zmeny čo najobjektívnejší," vysvetlila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ  Zuzana Podmanická.

Najhorší bol apríl, najlepší september

Najviac sa prepadli počty svadieb v apríli, keď sa konala len približne tretina sobášov ako počas apríla v predošlých piatich rokoch. V máji sa konalo niečo vyše 40 percent svadieb ako v predošlé roky a v júni niečo vyše polovica počtu predošlých rokov.

Štvrtinový pokles sa prejavil aj v júli. Jediným mesiacom, keď počet sobášov až o 12 percent prevýšil päťročný priemer, bol august, keď ich počet prekročil 4 400. V tomto období sa zrejme konali aj odložené svadby z jarných mesiacov.

Na úrovni minulých rokov bol aj september, ktorý je dlhodobo mesiacom v roku s najvyšším počtom konaných svadieb. V októbri opäť nastúpili nové protiepidemiologické opatrenia a došlo znova k poklesu počtu svadieb. Konalo sa ich približne o pätinu menej ako predošlé roky.

 

„Ešte treba počkať na dáta za november a december, tieto mesiace však aj v štandardných rokoch sú mesiacmi s nižším počtom sobášov, ktoré budú za rok 2020 určite ovplyvnené aj druhou vlnou pandémie," doplnila Podmanická.

Najviac svadieb bolo v minulom roku v septembri, a to 4 850. Naopak, najmenej sa ľudia brali v marci, keď oficiálne manželstvo uzavrelo len 571 párov.

„V súvislosti s opatreniami, ktoré na Slovensku platili v novembri aj decembri, s najväčšou pravdepodobnosťou počet svadieb za minulý rok poklesne pod historické minimum od vzniku SR z roku 2001, keď bolo uzavretých 23 795 sobášov," konštatuje úrad.

Najviac párov si áno povedalo na východe

Vo všetkých krajoch sa v súhrne konalo do októbra minulého roka o 21 až 24 percent menej svadieb, pričom regionálne členenie sobášov je podľa trvalého pobytu ženícha.

Najčastejšie zaznelo symbolické "áno" za desaťmesačné obdobie v Prešovskom kraji, kde sa konalo vyše 3 600 svadieb.

Zdroj: shutterstoc.com/Donenko Oleksii

Najvyšší prepad sobášenia bol v mesiaci apríl v Trnavskom, Košickom a Prešovskom kraji, kde sa počet sobášov prepadol o viac ako 70 percent oproti priemeru predošlých rokov.

Podľa údajov ŠÚ výrazne stúpol podiel svadieb, ktoré sa konali v iný deň ako v sobotu. Tá zároveň zostala ako najčastejší deň konania svadieb. V tento deň sa konalo 66 percent sobášov. Páry si vyberali na sobáš ešte piatok, na treťom mieste bol štvrtok.

BRATISLAVA/zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti