V Handlovej bolo zemetrasenie, cítili ho aj v Prievidzi

Psia pátračka - príbeh so šťastným koncom.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Epicentrum bolo pri mestskej časti Nová Lehota.

Na Slovensku zaznamenali seizmológovia zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 3,1. Epicentrum bolo pri mestskej časti Nová Lehota v Handlovej, potvrdil to Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied.

Zemetrasenie mali cítiť ľudia aj v okolitých obciach i v približne 20 kilometrov vzdialenej Prievidzi.

O zemestrasní informuje aj stránka emsc-csem.org, ktorá však uvádza magnitúdo 3,4 a čas zemestrasenia vo štvrtok (28. 1.) o 09.12 h.

Reportérovi Petrovi Zimanovi sa ozvali obyvatelia sídliska Okružná, niektorým sa chveli postele, sedačky a skrine. Podľa našich informácií nie všetci v meste cítili zemestrasenie, napríklad ľudia bývajúci v centre mesta.

Na facebookovej stránke primátorky Silvie Grúberovej ľudia napísali, že zemetrasenie v Prievidzi cítili na sídlisku Sever, Starom sídlisku a na Žabníkoch. V jednom komentáre dokonca je, že ho pocítili aj v Žiari nad Hronom a v okolí.

Potvrdil to aj Csicsay s tým, že celkovo dostali seizmológovia 35 dotazníkov od ľudí, ktorí zemetrasenie pocítili. Otrasy hlásili ľudia aj z Novák, Žiaru nad Hronom aj Banskej Bystrice. „Hĺbka zemetrasenia bola tri kilometre," priblížil

Mesto Handlová neeviduje v súvislosti so zemetrasením žiadne škody. „Viacerí obyvatelia najmä v lokalite Novej Lehoty mohli otrasy cítiť, avšak takéto lokálne zemetrasenie nespôsobuje žiadne škody. Otrasy s podobnou magnitúdou sa vyskytujú vo viac ako 100-tisíc prípadoch za rok,“ ozrejmila hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

Škody či výjazdy v súvislosti so zemetrasením nezaznamenali ani hasiči, potvrdil hovorca hasičov v Trenčianskom kraji Marián Petrík.  

HANDLOVČANIA ZAZNAMENALI MIERNE OTRASY ZEME Jednalo sa o otrasy zeme s magnitúdou 3,2 tzv. malé lokálne...

Uverejnil používateľ Mesto Handlová Štvrtok 28. januára 2021

Zdroj: Facebook/Mesto Handlová

Prievidzská samospráva škody neeviduje. „Paradoxne, necítili sme to priamo v centre mesta, obyvatelia zo sídlisk Zapotôčky a Kopanice nám hlásili, že pravdepodobne došlo k zemetraseniu. Samozrejme, nevedeli, o čo ide. Až krátko po 9.30 h sme sa dopátrali k oficiálnym informáciám, že išlo o zemetrasenie v našom regióne," priblížil, uviedol hovorca mesta Michal Ďureje s tým, že otrasy cítili i v blízkej obci Sebedražie.

Samospráva podľa neho zaznamenala niekoľko telefonátov na mestský úrad či operačnú linku mestských policajtov, v rámci ktorej išlo až o niekoľko desiatok volaní. "Ľudia vnímali, že sa pohol gauč v obývačke rodinného domu, druhý človek padol zo stoličky. Podľa vyjadrení, z ktorých vychádzame, išlo o silné zemetrasenie," dodal.

Naposledy bolo cítiť zemetrasenie na Slovensku 29. decembra, ktoré však bolo v Záhrebe v Chorvátsku. Vtedy ho cítili ľudia v Bratislave, Trnave, Šamoríne aj v Nitre.

Vlani seizmológovia väčšie zemestrasenie zaznamenali v apríli pri obci Nacina Ves, ktorého epicentrum bolo osem kilometrov severne od Michaloviec.

HANDLOVÁ, BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Handlová

Dôležité udalosti